Узалуд су грађевинари, њихови синдикати и привредне коморе годинама упозоравали на то да је за опоравак српског грађевинарства и развој земље неопходно основати јединствено министарство грађевинарства да би се послови брже и лакше координирали.
Последњи пут они су то учинили пре неки дан, подсећајући новоизабраног председника државе и актере будуће владе на нужност обједињавања свих надлежности досадашња два министарства – за животну средину и просторно планирање и за инфраструктуру, које би преузело њихове надлежности. Уместо тога, по најновијем предлогу, грађевински сектор је раштркан у три министарства: за грађевину и урбанизам, које би водио Велимир Илић, за саобраћај – Милутин Мркоњић, коме би остала изградња коридора, али без Коридора 11 (што је намњењено Илићу), те рударства и просторног планирања (које је скраћена верзија досадашњег Дулићевог ресора за животну средину и остало), а које би сада водио Милан Бачевић.
Неимари кажу да овако нешто нису могли ни замислити, сами се себи смеју како су поверовали у предизборна обећања да ће се грађевинарству убудуће дати већи значај, а уместо тога, значај се даје само коалиционим партнерима и улажу се максимални напори да се задовоље сви апетити.
Председник Савеза самосталног синдиката грађевинара Србије Душко Вуковић изјавио је јуче за наш лист да формирање владе не иде у очекиваном правцу, да је ово што је предложено у супротности с очекивањем и привреде и грађевинаца, али да ће сачекати закон о влади и видети шта ће коме припасти. Вуковић каже да нико није дете па да га утеши то што је досадашње Дулићево министарство променило назив у министарство за грађевину и урбанизам, када се јасно види да грађевина није обједињена.
Као што трговина није подељена на ону која се односи на продају у киосцима, мегамаркетима или преко границе, као што је медицина јединствена и за превентиву, и куративу, и за болести руку, и ногу… тако би грађевина требало да обухвата изградњу и станова, и путева, и мостова, и тунела…, као и планирање и урбанизам.
Незадовољни су и радници и из области високоградње, и нискоградње, и индустрије грађевинског материјала, јер је све више незапослених а све више државне администрације. Председница Републичког одбора Синдиката путара Соња Вукановић изјавила је јуче за наш лист да је сектор изградње толико расплинут да се више не зна ни ко пије, ни ко плаћа. Осим јавних предузећа „Коридори Србије“, „Путеви Србије“, „Железнице Србије“, сада имамо и три министарства, тако да ће се још теже моћи утврдити одговорност за неки промашај. Док се сви боре за фотеље, саговорница подсећа на то да радници гину чак и на изградњи Коридора 10, а, кажу, узрок треба да се утврди. Очито, бабице се множе, а деца све килавија. Огорчено каже да је већ месецима у првом плану трка за фотељама, ресор се уситњава до трагикомичности, па се Велимиру Илићу мора препустити изградња Коридора 11 јер је то, како је рекао, његов животни сан.
Соња Вукановић каже да би и управљачи локалних путева желели своје министарство, али и они преко чијих територија пролазе регионални путеви те би се, по садашњем сценарију могло основати и министарство за улице, па за једносмерне улице, ћорсокаке… сви они имају своје животне снове. Саговорница пита будућу власт да прстом упру у један једини пример у свету где се ресори деле по завичајном пореклу, сновима и пријатељским односима. Јер, снови су снови, а реалност је реалност.
Подсећања ради, Србија је до 2004. године имала јединствено министарство за грађевину, чији је последњи министар био Драгослав Шумарац. Пре њега тај посао су радили Дејан Ковачевић и Бранислав Ивковић. После тога формирано је министарство за капиталне инвестиције, које је касније цепкано.
Р. Даутовић
Планирање широк појам
Секретар Удружења за грађевинарство у Привредној комори Србије Горан Родић каже за „Дневник“ да покушава да разуме то што је формирано посебно министарство за просторно планирање, припојено рударству. Како објашњава, планирање је широк појам који обухвата више делатности, и грађевину, и пољопривредно земљиште, и бране… и он је основа за доношење регулационих планова и давање урбанистичких услова, односно издавање грађевинских дозвола за разне врсте објеката, од стамбено-пословних, до инфраструктурних, јавних, индустријских…
Дневник