Драстична поскупљења свежег меса, у просеку од 30 одсто, у протеклих месец дана преполовила су куповине у месарама
КАД беспарица удари све чешће се пребира по новчанику и за најјефтиније месо. А ценовници не хају за празне џепове, па из месеца у месец, из недеље у недељу, имамо нова поскупљења у месарама.
И оно што је некада била сиротињска храна, сада има цену, па је тако чак и за пилећа леђа потребно до 150 динара за килограм, а крилца су многима постала луксуз, јер им се цена креће од 230 до 283 динара кило!
Драстична поскупљења свежег меса, у просеку од 30 одсто, у протеклих месец дана преполовила су куповине у месарама. Нема више куповина на килограм и више, већина потрошача одлучује да пазари на граме. Нарасли трошкови живота брзо су направили нови „режим“ исхране и знатно је промењена структура продаје меса.
– Потрошачи се највише одлучују за куповину роштиљског меса, ћевапа и пљескавице, као и пилећег меса – батака, карабатака и крила – кажу у „Делезу“, где послују ланци „Темпо“ и „Макси“.
Када се дотера дотле да се штеди и на храни, први на листи одрицања увек су прехрамбени производи за које издвајамо највише пара. Тако се, у последњих годину дана, на тањиру све ређе нађе и месо.
– Подаци указују да се купују ниже, мање вредне категорије меса, а уједно се повећава потрошња пилећег и прерађевина које се не праве од меса, већ је основна сировина пилећи мом – каже Ненад Будимовић, самостални саветник Привредне коморе Србије. – Главни оријентир за домаће потрошаче је цена, што је последица честих поскупљења.
У Србији се годишње потроши око 45 килограма свежег меса по становнику, што је скромно у поређењу са земљама у Европи. У земљама ЕУ просечно се потроши дупло више. Ако се, пак, годишња потрошња прерачуна у дневну, добија се поражавајући податак да се по становнику дневно потроши мање од 120 грама меса.
– Најбољи показатељ стања на српском тржишту меса, односно у месној индустрији, готово су свакодневне акције попуста и до 20 одсто у водећим трговинским ланцима – кажу у потрошачким организацијама. – То је знак велике кризе у којој се налазе месари због слабог промета као последице „укрштања“ беспарице и дизања цена.
КРМЕНАДЛА, ПА БЕЛО ПО потрошњи, у Србији се убедљиво највише троши свињско месо, живинско је на другом месту. Разлог је и знатно јефтинија производња пилећег меса, као и краћи период това, који траје 2,5 до три месеца. Уз то, препоручује се свим категоријама становништва. Чињеница је да су бифтек и рамстек увек били скупља категорија меса за већину грађана. Битне су и навике потрошача.
ЈОШ ПЕТИНУ СКУПЉЕ
Србија је међу земљама са најмањом потрошњом меса, а поскупљење од 20 процената које се најављује имало би за последицу смањење потрошње и куповине те животне намирнице за четвртину, упозорио је Председник Покрета за заштиту потрошача Србије Петар Богосављевић.
– Најава поскупљења меса за 20 процената је нереална и неоправдана, јер ће у наредном периоду бити већа понуда, што ће повећање цена довести у питање – рекао је он.
Новости