Србија данас: Поново аранжман Србије са ММФ-ом?! Како би било да коначно објавите какви су били резултати претходног трогодишњег аранжмана са ММФ- ом и шта нам је то и колико ММФ помогао у претходне три године. И даље у читавом региону имамо најмањи кумулативни раст БДП-а, привреде и плата од свих земаља од региону уз енорман раст јавног дуга и констатан раст спољно-трговинског дефицита! Мађарска која је ММФ буквално најурила из земље у то исто време има двоцифрен раст БДП-а. Како је могуће да Маћарска поред одличног раста БДП-а има и двоцифрени раст плата и привреде док је све то у Срибији уз помоћ и под командном палицом ММФ-а сведено на ниво статистичке грешке! Коме то у Србији и зашто треба ММФ?
_________________________________
Србија ће до половине ове године потписати нови аранжман са Међународним монетарним фондом, изјавила је премијерка Ана Брнабић агенцији Ројтерс, додајући да ће преговори са ММФ почети у марту или априлу.
Она је рекла да би нови аранжман, који не подразумева финансијску подршку или кредитну линију из предострожности, требало да подстакне привредни раст.
Мислим да ћемо до половине 2018. имати још један аранжман са ММФ који ће послати позитиван сигнал инвеститорима, финансијским институцијама и агенцијама за кредитни рејтинг, рекла је Брнабић. Оквир за нови аранжман ће бити више заснован на динамичном расту, а структурне реформе ће бити такве да омогућавају раст. Потребно нам је да остваримо раст од најмање четири одсто на годишњем нивоу да бисмо стигли земље Европске уније, рекла је она.
Брнабић је изјавила да је Србија већ обезбедила скоро 30 одсто бруто финансија за ову годину и додала да за буџетско финансирање неће бити потребно издавати евро обвезнице. Према њеним речима, Влада Србије преговара са фирмом Еуроцлеар која пружа систем пост-продајних услуга којима се повећава транспарентност и привлаЧе страни инвеститори.
План нам је да постигнемо са њима споразум у следеће две године, рекла је она. Брнабић је навела да држава намерава да задржи део власништва у Комерцијалној банци, додајући да ће представици владе разговарати са представницима Европске банке за обнову и развој, која има удео у тој српској банци да би касније донели одлуку да ли ће држава смањити или можда увећати свој удео, преузимањем деоница од ЕБРД.
Влада Србије ће тражи стратешке партнере који би улагали у Комерцијалну банку и у РТБ Бор, рекла је Брнабић и изразила очекивање да ће за РТБ бити пронађено такво решење до краја године.
ФоНет