Србија

И праисторијске жене носиле шнале: Значајна открића археолога на Јеринином брду код Баточине

НА Јеринином брду изнад пећине Градац, код истоименог села на старом путу Крагујевац – Баточина, археолози Народног музеја и Завода за заштиту споменика културе из Крагујевца крајем прошле године пронашли су више предмета, међу којима је и женска шнала из праисторије. Такође, пронађени су и предмети из четвртог, шестог и деветог века, ексклузивно за “Новости” открива директор Културног центра “Доситеј Обрадовић” у Баточини Душан Поповић.

Он није желео да говори о детаљима док се пронађени предмети не обраде, али нам је открио да је у плану да се уреди цело брдо, под којим је пећина Градац, једно од четири заштићена локалитета на територији општине Баточина.

– Планирамо да купимо парцелу и да направимо парк у који бисмо поставили статуе свега што је пронађено у пећини, попут праисторијског медведа, лисице и зуба мамута, тако да би посетиоци могли да виде шта је све живело у пећини кроз историју – каже Поповић. – У близини су и остаци Ерићке воденице из 18. века и река Лепеница, што би, сматрамо, било занимљива целина за туристе. У сваком случају, веома смо захвални Заводу за заштиту споменика културе и кустосу-археологу Народног музеја Крагујевац Игору Ђуровићу, који су прошлог месеца завршили археолошка ископавања, и заменику председника СО Баточина Ненаду Милићу, који је обезбедио новчана средства за њихов рад.

Историчар Марко Станојевић подсећа да су археолошка и научна истраживања пећине Градац потврдила да је човек од најстаријих времена живео на овим просторима. Пећина потиче из доба палеолита и настала је око 25.000 година пре нове ере. Представља један од најстаријих локалитета у Србији и једно од првих места праживота у нашој држави.

– У њој су нађени једини фосил квартарног човека на Балкану, разни шиљци, два огњишта и сачувани профили у чијим су стратумима били остаци животињског света током последњег леденог доба. У пећини је живела људска заједница која је бројала петнаестак чланова, а судећи по пронађеним костима и каменим алаткама, били су номади и бавили су се ловом – подсећа Станојевић.

Станојевић показује Јеринино брдо

И праисторијске жене носиле шнале: Значајна открића археолога на Јеринином брду код Баточине

РАНИЈА ОТКРИЋА

ПРВА истраживања овог локалитета обавио је агроном из Свилајнца Иван Драшкоци, који је 1942. године пронашао наушницу и огрлицу из раног средњег века. Ископавања су вршена 1952. и 1967. године. На локалитетима Јерининог и Донићког брда пронађене су занимљиве фибуле које припадају касној античкој уметности. Пронађено је и доста посуда различитог порекла, новац из времена Јустинијана Првог, кости домаћих и дивљих животиња и риба. Откривена је и црква која потиче из раног средњег века. На платоу се налазе гробови, а испод њега остаци Ерићке воденице из 18. века.

З. Глигоријевић, Новости.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!