Србија

И Рус се диви српском јунаштву

У последње време, а време за то је било одавно, све се више говори о учесницима српских бораца у ратовима од 1990. до 1999. године. До сада су борци који су бранили српство и Србију, ваљда је однекуд било такво наређење, седели у последњој клупи разреда у школи у којој се само површно предавале лекције о херојство српских бораца.

Но, иако је од времена када “није било паметно” истицати патриотизам и храброст Срба, Удружење бораца општине Горњи Милановац није се мирило с чињеницом да их неко гура у заборав. Од пре неколико година Удружење организује, као и пре неколико дана, Сабор бораца на коме, уз учешће сабораца из другх градова евоцирају успомене на дане када су крварили и давали животе за српство и Србију.

Према речима Воје Боровњака, председника Удружења бораца, циљ ове манифестације јесте очување сећање на погинуле, брига о инвалидима рата и отимање од заборава херојства бораца који су изнели најкравије борбе од Kнина до Kосова и Метохије.

Ни овог пута, као ни у рату, горњомилановачки борци нису били сами. Дошли су им саборци из Kрагујевца, Бојника, Тополе, Земуна, Лазаревца и других градова с којима положили венце на споменке својим погинулим саборцима у спомен-комплексу на Брду мира. Потом је настављено дружење и такмичење у стрељаштву, као и у савладавању видео игрице Пробој Солунског фронта и у припремању војничког пасуља.

Међу гостима је ове године био и Алберт Андијев, Рус из Осетије који се, као и многи други Руси, борио раме уз раме са српским борцима на готово свим ратиштима бивше Југославије.

  • Нисам имао никаву дилему да ли ћу доћи у Србију као добровољац да браним и Србију и Русију јер се у Србији бранила и Русија из разлога што нам је непријатељ заједнички. Прошао сам готово сва ратишта на територији бивше Југославије и међу српским борцима сам стекао браћу за цео живот – прича Андијев.

Он додаје да су “српски борци храбри, а храброст је нешто што се учи”:

  • Такође, што ме је фасцинирало, код српских бораца никада нисам видео да су поколебани. Рањаван сам неколико пута, а најтеже борбе сам доживео на Kосову и Метохији, али ране су нешто на шта рачуна сваки ратник кад крене у рат. Ране боле, али сам поносан и на њих – истиче Андијев који са породицом живи у Београду.

Промењена клима

  • За нас борце од 1990. до 1999. године клима се у последње време донекле променика, некако је отоплила. Некако смо све више присутнији у друштву, медијима, али и ми имамо своје начине, као и до сада, да се сачувамо од заборава. Дошло је време, мислим, да нам се коначно и отворено искаже поштовање – истиче за “Вести” Војо Боровњак.

Е, да је било оваквог пасуља!

Од свих предвиђених такмичења на Сабору бораца Горњег Милановца, најдуже је трајало такмичење, мада више симболично, у припремању војничког пасуља. Одлуком жирија бораца, најукуснији пасуљ припремио је Томислав Лазаревић Обреновац кога је похвалио и борац с Kошара Драган Бајић Баја.

  • Добро је да се Србија коначно опасуљила када су у питању српски хероји који су изнели велики терет српских ратова и што смо коначно изашли из неке таме на светлост дана. А што се тиче пасуља из котлића Томе Обреновца… Ех, да ми је био у рову. Не би ми сметало ни да је хладан – истиче Баја.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!