Српска православна црква предложила је у четвртак одлагање Светог и Великог Сабора, који би требало да се одржи од 17. до 27. јуна на Криту.
У писму које је у име Синода СПЦ патријарх Иринеј упутио патријарху Вартоломеју наводи се да СПЦ „осећа тешкоћу“ да учествује на том сабору, па се његово одлагање предлаже на неко време, док се не постигне консензус цркава, односно док не буду уклоњене несугласице и док се не постигне јединство о многим питањима.
У синодском писму патријарху Вартоломеју, достављеном и медијима, наводи се и да би будуће окупљање на Криту требало сматрати „предсаборским међуправославним саветовањем“, у циљу, како се наводи, допунске припреме Сабора и побољшања његових текстова.
Синод СПЦ и патријарх Иринеј, као председник црквене владе, истиче да ће то допринети да „плод Сабора буде сведочење непорочне вере наше, одговор о нади која је у нама и порука спасења у Христу, упуц́ена свима, и онима који су нам близу и онима који су далеко од нас, а нипошто, не дај Боже, ницање нових непожељних и штеточинских раскола и парасинагога под изговором лажно наречене ревности и тобожњег очувања“.
Бугарска православна црква је раније саопштила да остаје при одлуци да не учествује на заседању, првом те врсте после хиљаду година. Врло је неизвесно и учешће Антиохијске патријаршије на скупу где би требало да се расправља о заједничкој будућности и улози православља у савременом свету и односу с другим хришћанима.
Руска православна црква упозорила је да окупљање не би имало смисла уколико нека црква не би присуствовала. Она сматра да одлука Бугарске православне цркве и други слични поступци могу бити озбиљна препрека за одржавање Сабора.
Вестионлине, Танјуг