Аналитика

И у Србији је могућ Синчић

ВИШЕ од трећине бирача у Србији прижељкује неку нову снагу на политичкој сцени, показују истраживања јавног мњења. Политички аналитичари слажу се да то оставља довољно простора да се и у Србији појави неки наш Синчић или Церар, који су у Хрватској и Словенији били изборно чудо.

Занимљив је и податак да чак и међу гласачима постојећих партија има оних који би на листићу радије заокружили неко ново име, ако би им се указала прилика.

Ђорђе Вукадиновић, уредник “Нове српске политичке мисли”, каже да према њиховим анкетама између 35 и 40 одсто бирача жели да подржи неку нову странку. Уверен је да то најављује турбуленције на политичкој сцени које могу да укључе и неке нове покрете.

– Ипак, мислим да је формирање покрета као што је грчка Сириза и шпански Подемос у нашем случају мање вероватан исход. Вероватније је даље јачање и потпуна доминација СНС или политички сукоб који би укључио различите актере и ишао мимо идеолошких и партијских линија поделе – објашњава Вукадиновић.

Околности у већини земаља у којима су нови лидери преузели власт или бар откинули значајан део политичког колача на изборима биле су сличне попут оних које данас имамо и у Србији. Углавном је реч о земљама са дубоком економском и дужничком кризом, падом поверења у “класичне” партије, мањом излазношћу и великим бројем “белих листића” у гласачким кутијама.

Да би политички талас нових покрета, углавном левичарских, антисистемских и антиевропских, могао да “понесе” и Србију, сматра Владимир Пејић, директор агенције “Фактор плус”.

Он верује да су шансе за то утолико веће што више времена буде протекло до наредног изласка на биралишта:

– Опозиција је разбијена, оптерећена прошлошћу и тешко би могла да се окупи и угрози власт. Међутим, нека нова странка, неоптерећена прошлошћу имала би много веће шансе.

Пејић додаје и да “не треба изгубити из вида да је и СНС на неки начин нова странка, која има доста чланова и симпатизера који нису из редова СРС и која је неочекивано брзо освојила убедљиву власт”.

ВУЧИЋ БЕЗ ПРЕМЦА

На питање да ли данас живе боље или горе него пре две године, у истраживању НСПМ, 45 одсто испитаника одговорило је да живи горе, 40 процената рекло је да им је ситуација иста, а само 11 одсто казало је да им је боље.

Ипак, политичар у кога имају убедљиво највише поверења и даље је премијер Александар Вучић са 53,4 одсто. Други је министар спољних послова Ивица Дачић са 9,9 а први представник опозиције на листи је Борис Тадић са 5,3 одсто подршке.

 

В. МИЈАТОВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Srbi imaju nove snage ali zbog medijske cenzure i naravno I Vuciceve dominacije na TV niko vise ne moze da kaze sta stvarno misli. Pratite li Patriotski blok, videcete da se prava opozicija stvara ali van Skupstine. Demokrate i SNS su jedno te isto po meni. Bice problema jer je bara mala a mnogo krokodila. Srbi aman bre, probudite se.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!