ФИСКАЛНИ савет данас је упозорио да су направљене озбиљне слабости у планирању и извршењу буџета Србије за 2015. годину, али да су фискална кретања боља од очекиваних па би дефицит опште државе могао бити око 123 милијарди динара или 3,1 одсто бруто домаћег производа (БДП).
„Полазећи од прошлогодишњег дефицита, који је износио 6,7 одсто БДП-а, на основу извршења јавних прихода и расхода до октобра, процењујемо да трајно смањење дефицита у 2015. износи 2,4 процентна поена БДП-а, што је неспорно значајан успех у првој години фискалне консолидације“, наводи се у новом извештају Фискалног савета.
Указано је да највеће трајне уштеде у овој години потичу од умањења плата у јавном сектору и пензија (1,5 п. п. БДП-а), што је и било очекивано, и ефикасније наплате пореских прихода (1,3 п. п. БДП-а), укључујући и нове буџетске приходе од уведене акцизе на струју.
„У супротном смеру деловало је неизбежно повећање трошкова за камате за 0,4 п. п. БДП-а, као резултат неодговарајуће фискалне политике у претходних неколико година и последично снажног раста јавног дуга“, оценио је Фискални савет.
Наведено је да се раст непореских прихода за 0,5 п. п. БДП, „услед неодрживо великог повлачења новчаних средстава из државних предузећа (пре свега ЕПС-а, ЕМС-а и Телекома)“ и других једнократних уплата у буџет, не очекује у следећој години.
Савет је упозорио да је у 2015. као и у претходне две године изузетно слабо извршење јавних инвестиција, што ће довести до непланираних уштеда од око 20 милијарди динара.
„Није отпочела предвиђена рационализација броја запослених у сектору опште државе, а приметно је и кашњење у решавању статуса предузећа у приватизацији, што ће услед неплаћања планираних отпремнина збирно донети уштеде од 10-15 милијарди динара. Како је реч о важним мерама фискалне консолидације које се планирају и у 2016. години, смањење дефицита у овој години остварено је на рачун већих расхода у следећој, под претпоставком да ће се најављене политике успешније спроводити“, истиче се у извештају Фискалног савета.
Процена је да ће отплата дуга Србијагаса и измирења обавезе према војним пензионерима повећати укупне расходе за око 37 милијарди динара, па ће буџетски дефицит ове године у том случају износити око 160 милијарди динара или 4,1 одсто БДП-а, што је и даље знатно бољи резултат од првобитно планираног.
„Премда је економски прихватљиво да се тренутно повољнија фискална кретања искористе за измиривање ових једнократних обавеза, сматрамо да повећање расхода државе за великих 45 милијарди динара ван формалног буџетског процеса представља пример лоше буџетске праксе, рачунајући и очекивано повећање субвенција у пољопривреди за осам милијарди динара услед пропуста у планирању“, упозорио је Фискални савет.
Како је наведено, „извршење јавних расхода у овој години указује на озбиљне слабости у планирању и извршењу буџета, иако ће укупни расходи приближно бити једнаки првобитно предвиђеном износу – планирани расходи извршавају се у мањем обиму услед недоследног спровођења јавних политика, али ће то у потпуности неутралисати раст непланираних трошкова“.
Бета