„Вашингтон је поставио замку за импулсивног председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана. „Обојена револуција“ може ускоро да се догоди и у Турској“, сматра независни амерички аналитичар Мајк Витни, а преносе медији.
„Турке хоће да искористе против Руса“
„Вашингтон је 19. фебруара одбацио руску резолуцију којом је она преко Савета безбедности Уједињених нација хтела да спречи турску инвазију на Сирију. Овим потезом Обамина администрација практично је дала „зелено светло“ Анкари да пошаље копнене трупе у ову ратом разорену земљу“, тврди Витни, а преносе руски медији.
„То указује да амерички председник Барак Обама мисли да турске снаге могу да одиграју важну улогу у одређивању коначног исхода конфликта у коме су САД и даље одлучне да однесу победу. Одбацивањем руске резолуције, Вашингтон даје јасан сигнал да у ствари не жели мир у Сирији“, сматра Витни.
„Иако се верује да Ердоган има „диктаторску моћ“ и да може да покрене копнену офанзиву у северној Сирији кад год пожели, то није тачно. Турски генерали не желе да сносе одговорност за инвазију на другу суверену државу. Зато Ердоган тражи благослов или од САД-а или од НАТО-а“, објашњава аналитичар.
Витни сматра да Вашингтон игра двоструку игру. С једне стране, индиректно гура Ердогана у војни конфликт са Москвом и Дамаском, чиме жели да омете успешне операције руских и сиријских војника, а са друге стране, инвазија Анкаре заоштрила би тензије у самој Турској.
„Понављање сценарија из Украјине“
„Циљ САД-а је да у Турској изазову социјалне протесте који ће покренути тзв. „обојену револуцију“ и да на тај начин збаце Ердогана са власти, баш као што је ЦИА то урадила у Украјини“, тврди овај амерички аналитичар, а преносе руски медији.
Да се не ради о „теорији завере“, Витни доказује повлачећи историјску паралелу са Заливским ратом 1990-1991. Ма колико данас то звучало невероватно, управо је тадашња амбасадорка САД-а у Ираку Ејприл Глеспи, дала одобрење Садаму Хусеину да изврши инвазију на Кувајт 1990.г. То је био први део америчког плана да на крају свргне Хусеина и да га замени неким прозападним лидером.
„Изгледа да Реџеп Тајип Ердоган упада у сличну замку“, закључује своју анализу Мајк Витни, а преносе руски медији.
Вестионлине
A Taip Erdogan nije prozapadni lider.I mnogo se on sekira za Tursku.
On je i ubačen da destabilizuje Tursku (misli se na turski narod).
Vidi se iz aviona koji je to prefrigan glumac.Svakim danom samo
glumata a država mu pod svakodnevnim terorizmom i narod strada.
Kada bude obavio posao koji mu je naložen,pravljenje rata i haosa,
insceniraće kako su ga ubili.A ustvari prebaciće ga na neko ostrvo,
gde će živeti do kraja života i ljuljati se u ležaljci.Isto onako,kako je
bilo sa Napoleonom i njemu sličnim,Visoka klasa vojskovođa.
vlastodržaca i mešetara uvek ima istu istorijsku priču.Erdogan je
novi Ataturk,koji je takođe bio veliki igrač i mešetar režirane svetske
istorijske scene.