Економија

Имамо само 285 динара дневно

Београд — Сиромаштво у Србији више не може да игнорише ни статистика. Само за храну и рачуне, према најсвежијим подацима, просечној породици потребно је 61.000 динара.

Да би се ти трошкови подмирили, неопходна је једна и по просечна плата. По овој рачуници, сваки члан домаћинства за три оброка дневно може да потроши највише 285 динара.

Храну сада у просеку плаћамо готово за трећину више него почетком године, јер нема производа који у међувремену није променио цену. Код неких артикала, као што су уље, шећер, млеко, јогурт, разлике су још и веће. 

За храну просечно домаћинство издваја 25.640 динара, а чак трећина од те суме одлази на хлеб, млеко, сир и јаја. Готово исто пара потроши се на месо и прерађевине. За воће и поврће, како тврди статистика, потребно је месечно 3.200 динара, док је за сокове неопходно око 2.000 динара. 

Сваки члан породице месечно за храну на располагању има 8.546 динара, односно 285 динара дневно. На оброк, према овој рачуници може да потроши 95 динара. У дневни буџет може да се уклопи пола векне хлеба – 24 динара, пола литре јогурта – 45 динара, 300 грама најјефтинијег меса са костима, које стаје око 120 динара, пола килограма кромпира и толико јабука за које је потребно око 100 динара.

Друга ставка у трошковима сваке породице су – рачуни. Комуналне услуге – становање, вода, струја, грејање, али и превоз сваког месеца из новчаника „истерају“ око 16.000 динара. Месечни трошкови породица за дуван и алкохолна пића просечно износе чак 3.713 динара, док на хигијену потрошимо 2.736 динара, колико је и просечни „рачун“ за рекреацију и културу. Образовање нас месечно, према статистици, кошта 400 динара. 

Куповна моћ грађана и даље је на низбрдици. Рачуница Министарства трговине показује да је корпа у септембру за 1.460 динара била „тежа“ него у августу, односно 2,43 одсто. Када се упореде породични трошкови исхране и рачуна, септембра ове и прошле године долази се до разлике од око 6.000 динара или нешто више од 10 одсто. 

Невоља је међутим у томе што је за многе и просечна плата недостижна, а највећи број грађана Србије ради за 20.000 или 25.000 динара. Због тога је пуна потрошачка корпа, за већину – пусти сан.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!