СКОРО две деценије од како је ИМК “29. новембар” из Суботице отишао у стечај, више од 1.000 бивших радника није добило заостале зараде.
– ИМК “29. новембар”, у први стечај отишао је 1989. године, када је већина радника остала без посла. Од 1.092, на посао се после принудног поравњања вратило само њих 204, али је нови стечај уведен 2008. године, јер су пропали сви покушаји приватизације – подсећа Иштван Хуђи, председник Самосталних синдиката Суботице, додајући да је случај некадашњег гиганта у месној индустрији јединствен у Србији. – Потраживање радника из 1989. према тадашњем закону ушло је у четврти исплатни ред, док су потраживања оних који су радили све до 2008. ушла у други исплатни ред. После продаје имовине на рачун фирме, у више наврата, слило се око 140 милиона динара, али тај новац је отишао Пореској управи, те радници нису добили буквално ништа.
Радницима се у просеку дугује око 1.000 евра, јер су дуго пре но што је стављен катанац, били на минималцу.
– Надали смо се да ће бар нешто остати од продаје имовине, али се то није десило. Од имовине предузећа остали су само објекти у Малим Пијацама, али ко зна када ће они наћи купца, а ми не можемо толико да чекамо – додаје Марија Новков, која је у предузећу провела три деценије. – Мени се дугује око 200.000 динара, некима мање, некима више од тога, а ту су и доприноси које су радници морали сами да уплаћују да би им стаж био повезан и да би могли да оду у пензију.
ПОЗИВ СИНДИКАТА
ЗБОГ овакве ситуације формиран је Иницијативни одбор, ангажоване су три адвокатске канцеларије и Синдикат позива бивше раднике да дођу у канцеларију иза Отвореног универзитета сваког радног дана до 20. децембра, како би се саставила жалба и како би покушали да наплате оно што им се дугује.
, Новости.рс