Азија

ИМПЕРИЈА: Кина је у три године потрошила више бетона него САД у читавом 20. веку

Пораст количине потрошње бетона отвара питање заштите животне околине јер се производњом портланд цемента испушта у атмосферу велика количина CО2.  Цифре су неумољиве! Према најновијим статистикама америчког УСГС-а и МИЦ-а (Mineral Industry of China) Кина је у последње три године потрошила више бетона него што су Сједињене Америчке Државе потрошиле током читавог двадесетог века. Од 2011. до 2013. године у Кини је уграђено 6,6 гигатона бетона док је у Америци та цифра од 1901. до 2000. године износила 4,5 гигатона.

Раст грађевинске индустије позитивно утиче на економију, повећање БДП-а и стандард грађана. Међутим, шта негативно доноси производња оволике количине бетона? Данашњи бетон се углавном прави од портланд цемента а проблем с његовом производњом је тај што она испушта велику количину угљен-диоксида. Наиме, од укупне количине CО2 који се испушта у атмосферу чак седам посто потиче од производње портланд цемента.

Потребно је пронаћи нове везивне материјале за бетоне. Познато је да су Римљани производили бетон од вулканског пепела и да те грађевине и даље стоје на свом месту. Тако је, на пример, Пантеон у Риму грађен бетоном пре 1900 година. Додуше, он није био армиран па рђа није могла да нанесе штету бетонској конструкцији.

 

Игор Цонић, градња.рс

 

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!