Пораст количине потрошње бетона отвара питање заштите животне околине јер се производњом портланд цемента испушта у атмосферу велика количина CО2. Цифре су неумољиве! Према најновијим статистикама америчког УСГС-а и МИЦ-а (Mineral Industry of China) Кина је у последње три године потрошила више бетона него што су Сједињене Америчке Државе потрошиле током читавог двадесетог века. Од 2011. до 2013. године у Кини је уграђено 6,6 гигатона бетона док је у Америци та цифра од 1901. до 2000. године износила 4,5 гигатона.
Раст грађевинске индустије позитивно утиче на економију, повећање БДП-а и стандард грађана. Међутим, шта негативно доноси производња оволике количине бетона? Данашњи бетон се углавном прави од портланд цемента а проблем с његовом производњом је тај што она испушта велику количину угљен-диоксида. Наиме, од укупне количине CО2 који се испушта у атмосферу чак седам посто потиче од производње портланд цемента.
Потребно је пронаћи нове везивне материјале за бетоне. Познато је да су Римљани производили бетон од вулканског пепела и да те грађевине и даље стоје на свом месту. Тако је, на пример, Пантеон у Риму грађен бетоном пре 1900 година. Додуше, он није био армиран па рђа није могла да нанесе штету бетонској конструкцији.
Игор Цонић, градња.рс
Ameri sve prave od drveta