Европа

Инцидент са тровањем у Солсберију планиран више година

Хакери групе “Анонимус” су објавили документа у којима се види да су сарадници пројекта “Integrity Initiative” неколико година пре инцидента у Солсберију позивали да се руске дипломате протерају из Велике Британије, наводећи да је потребна нека “катастрофа” која би дала импулс јачању британских одбрамбених могуц́ности.

На пројекту “Integrity Initiative” су радили стручњаци за хемијско оружје, који су имали контакт са човеком који је врбовао Сергеја Скрипаља.

У новембру су хакери први пут објавили документе о пројекту који је према њиховој претпоставци Велика Британија могла да користи за мешање у унутрашње послове европских земаља и за информациони рат против Русије.

Они су објавили истраживање Института за државну управу о реаговању медија на тровање бившег двоструког шпијуна Сергеја Скрипаља, списак експерата и поједине рачуне. Јавности су доступни и подаци из пасоша, радна биографија и документи о делатности директора Института за државну управу Kристофера Донелија.

На једном од сајтова “Анонимуса” наведено је да је пројекат “Интегритy Инитиативе” основан 2015. године и да га је финансирала Влада Велике Британије, а са тим пројектом су повезани финансијски стручњак Вилијам Браудер, Владимир Ашурков, сарадник Алексеја Наваљног, и научник Игор Сутјагин, који је у Русији 2004. године био осуђен због шпијунаже, а потом помилован.

Случај Скрипаљ

Бивши пуковник Главне обавештајне управе Русије (ГРУ) Сергеј Скрипаљ и његова ћерка Јулија отровани су 4. марта у Солсберију у јужној Енглеској, што је узроковало велики међународни скандал. Лондон тврди да је Русија умешана у тровање супстанцом А-234, које британске власти изједначавају са супстанцом “новичок”. Москва то категорички пориче. Истрагу о инциденту тровања Скрипаља води противтерористичка јединица Скотланд јарда.

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је да се „случај Скрипаљ“ распада пред очима светске јавности због непостојања доказа о кривици Русије. Министарство спољних послова Русије упутило је око 60 дипломатских нота британском Форин офису, са захтевом да се Русији омогући приступ истрази и повређеним држављанима Русије и предлозима за сарадњу, укључујуц́и и заједничку истрагу. Британске власти на њих нису одговориле и Лондон је игнорисао ту иницијативу и одбио приступ жртвама.

Такође, Министарство спољних послова Русије ухватило је британску премијерку Терезу Меј у лажи. Она је тврдила да је отров произведен у Русији. Међутим, лабораторија Портон Даун је то демантовала. Kасније је Лондон објавио фотографије двојице “осумњичених за тровање Скрипаљевих”, тврдећи да су то два агента ГРУ, Александар Петров и Руслан Боширов. Москва је саопштила да та имена “ништа не говоре” Русији и поново позвала Британију да пређе са оптужби и манипулације на сарадњу.

Вестионлине, Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!