ИНЂИЈА – Новим решењем покрајинског санитарног инспектора, од јуче вода у Инђији осим што већ готово месец дана није за пиће, више није ни за кување, и то због повећане количине нитрита.
– Ми смо се 11. августа жалили на прво решење о забрани коришћења воде за пиће, али је оно поништено од Министарства здравља, због процедуралних грешака. Међутим, новим решењем, које нам је уручено, изриче се нова забрана – вода није за пиће, али се не може користити ни за кување. Ова забрана односи се на воду из водоводне мреже на градском подручју, па према томе у осталим насељима општине немају разлога за бригу – каже Боривоје Божић, директор ЈКП “Водовод и канализација”.
ЈКП у Инђији од 25. јула, када је изречена прва забрана, градско подручје снабдева водом за пиће из цистерни. Тренутно, у граду је распоређено шест фиксираних и две вучне цистерне, са укупно 33.000 литара дневно, и на тај начин сваком грађанину у просеку обезбеђују 1,5 литара воде за пиће. Око 9.000 потрошача градског водовода, тренутно само користи воду као техничку.
Новим решењем, које је јуче ступило на снагу, забрањено је и коришћење воде за кување, али у ЈКП ВиК неће имати потребу за повећавањем броја цистерни.
– До сада смо снабдевали градске потрошаче са 33.000 литара воде, а од тога се трошило тек нешто више од 10.000 литара дневно, што значи да нам није потребно ангажовање нових цистерни за снабдевање грађана Инђије, и поред забране воде за кување – тврди Боривоје Божић.
ПОДЗЕМНИ ИЗВОРИ
У досадашњим истраживањима и анализама вода на подручју Војводине тврди се да се за пиће користе и подземне воде, које су лошег квалитета, јер у њима има арсена, који је канцероген, као и нитрита.
Тако добијена вода за пиће има и повишен проценат гвожђа и мангана, као и амонијака, који утиче на развој мокроорганизама у цевоводима.
С. КОСТИЋ, Новости
E Srbijo… Dobro je dok opstina brine o osobama sa invaliditetom …