Информација да ће Саши Мирковићу бити одређен притвор појавила се у медијима двадесет минута пре него што је суд саопштио одлуку странама у поступку.
Наиме, зајечарски интернет портал Замедиа објавио је прекјуче у 17 часова да је некадашњем председнику Скупштине града Зајечара одређен притвор, а суд је званичну одлуку објавио 20 минута касније. Информацију им је потврдио Славиша Димитријевић, в.д. основног јавног тужиоца.
Мирковићев адвокат Владимир Гајић био је изненађен када је то чуо, док је са својим клијентом чекао одлуку о притвору у згради суда. Претходно је избио инцидент када је локална телевизија покушала да сними његов поверљив разговор са Мирковићем, на шта је он бурно реаговао затраживши да се удаље. На скандалозне пропусте и необјашњиву чињеницу о цурењу информација из суда Мирковићеви адвокати неће реаговати.
– Нисмо ми Данска, кратко нам је рекао Гајић, алудирајући на то да Србија није уређена држава и да је постало нормално да се овакве ствари догађају.
И члан Државног већа тужилаца Радован Лазић био је изненађен одлуком тужиоца Димитријевића да јавности саопшти вест о одређивању притвора, пре него што је и сам Саша Мирковић био обавештен о томе.
– Не знам све чињенице, али јесте необично. Постоји могућност да је тужилаштво прво добило информацију о судској одлуци и да је колега са њом изашао у јавност. Тиме није направио прекршај. Међутим, уколико је он прејудицирао одлуку суда на основу онога што је тужилаштво захтевало и ту своју пројекцију изнео као чињеницу, прекршио је овлашћења, истиче Лазић, додајући да би у решењу о притвору требало проверити у које време је суд тачно донео одлуку, те би се на тај начин стало на пут спекулацијама.
Други члан адвокатског тима Саше Мирковића Милош Лекић оцењује “пропуст” зајечарског тужилаштва као скандалозан, напомињући да није постојала могућност да тужилац први добије информацију о одлуци суда.
– И тужилац и тужени су стране у поступку, које истовремено морају да добију одлуку суда. Нико ту није “привилегован”, нити је постојала могућност да тужилаштво одлуку о одређивању притвора добије пре Мирковића и његовог адвоката, који су је чекали у згради суда – изричит је Лекић.
Из Основног суда у Зајечару до закључења овог броја Данаса нисмо добили одговоре на питања у вези са овим случајем.
Цурење информација и снимака хапшења постало је готово пракса у Србији. С тим да је ово први случај да одлука суда доспе у јавност пре него што оптужени буде са њом упознат. Досадашња таква пракса је била својствена полицији, јер су снимци хапшења доспевали у јавност пре него што су адвокати и били обавештени да им је клијент ухапшен. Сем Саше Мирковића, кроз исто је прошао и новинар Дејан Анђус. Тада је, највероватније из МУП-а, процурео снимак његовог хапшења, који се данима вртео на ТВ Пинк. Министар Небојша Стефановић до данас није одговорио на питање како су полицијски видео записи достављени режимским медијима и ко је за то одговоран.
Чланица Комисије за жалбе Савета за штампу Тамара Скроза каже за Данас да је објављивање снимака хапшења и поверљивих информација из истрага постало готово свакодневно у Србији, чиме се крше претпоставке о невиности, али и друге одредбе Кодекса новинара.
– Анђус и Мирковић су само врх леденог брега, јер се етикетирају и као људи који су некада били блиски режиму, а сада му се супротстављају. Међутим, сличне ситуације имали сте и раније. Ми можемо само да их констатујемо, али пракса остаје иста. Презумпција невиности у већини медија углавном не важи, као ни заштита приватности осумњиченог, закључује Скроза.
Пријаве због снимака Анђусовог хапшења
Због објављивања снимака МУП-а на којима се види хапшење Дејана Анђуса поднете су кривично пријаве, али тужилаштво до данас није реаговало, иако је од тога прошло више од два месеца.
Пише: К. Живановић, Данас.рс