Три фирме за производњу хране, чији су називи познати „Политици”, дистрибуирале су производе штетне за људско здравље у продавнице широм Србије, наводи се у кривичној пријави коју је Тужилаштву за организовани криминал у новембру прошле године поднео републички ветеринарски инспектор Момчило Цветковић, смењен са места шефа Одсека инспекције за Јабланички округ, у јуну 2011, након серије пријава коју је поднео против несавесних колега и произвођача меса. Он је у пријави тужилаштву констатовао и да су накупци стоке незаконито извезли стотине хиљада грла у суседне земље, покривени легалним папирима, док су ветеринарске станице, наплаћујући од власника животиња таксе вишеструко веће од прописаних, само 2009. године незаконито зарадиле између 300 и 500 милиона динара. Цветковић је у пријави поименце оптужио Зорана Мићовића, бившег директора Управе за ветерину, Сању Челебићанин, начелницу републичке ветеринарске инспекције, и Душана Петровића, претходног министра пољопривреде, да су починили кривично дело злоупотребе службеног положаја тако што су жмурили на све те незаконитости.
За исто дело Цветковић је у пријави тужилаштву прозвао и шефове свих одсека ветеринарске инспекције у Србији. Такође, оптужио је и Зорану Марковић, бившу директорку Агенције за борбу против корупције, да му није, након што се за помоћ обратио тој установи, пружила заштиту довољно брзо и у потпуности.
– У овом тренутку не бих коментарисао детаље о наводима из моје пријаве. Случај је у рукама званичних органа и не бих желео да реметим истрагу изношењем појединости у јавност. Све писане доказе о незаконитостима сам предао тужилаштву – каже Цветковић.
У документу који је послао тужилаштву он тврди да је упозоравао колеге и претпостављене на неисправност хране, но да они нису реаговали и повукли те намирнице са тржишта. Сањи Челебићанин је на терет стављено и да није дозволила ветеринарским инспекторима да преузму контролу хране животињског порекла у продавницама, када им је та надлежност дата Законом о безбедности хране из 2009, већ је то допустила тек 2011. године. А око 30 одсто узорака намирница животињског порекла у Јабланичком округу, у периоду од 2009. до 2011, било је неисправно, тврди Цветковић.
Исто тако, пише он у пријави, његове колеге нису зауставиле ветеринарске станице у наплаћивању превисоких такси. Цветковић тврди да је налог да се таква пракса прекине министарство издало 2009. године, али да је то, како је према његовим наводима, Зоран Мићовић рекао у Ветеринарској комори Србије, учињено само због притиска тадашњег министра Саше Драгина и да никада није ни било замишљено да се тај налог спроведе. Он тврди и да је Ветеринарска комора умешана у целу причу.
Откако је ражалован на место обичног инспектора, жалбена комисија Владе Србије је два пута утврдила да није било разлога за смену Цветковића. И републички заштитник грађана Саша Јанковић је констатовао да је смена тог инспектора са места шефа Одсека за Јабланички округ била незаконита, а Агенција за борбу против корупције му је дала статус узбуњивача. У агенцији јуче нису могли да коментаришу оптужбе Цветковића на рачун њихове некадашње директорке, али су навели да ће се, заједно са омбудсманом, ангажовати на овом случају. Статус узбуњивача подразумева да Цветковић не може бити отпуштен, мада је, због несавршености закона, кажу у агенцији, могуће да буде постављен на још ниже радно место.
Сања Челебићанин нам је јуче рекла да се обратимо пи-ар служби Министарства пољопривреде, од које до закључења издања нисмо добили одговор. Душан Петровић је изјавио да је, када је добио дописе Цветковића, наложио људима из свог кабинета и из Управе за ветерину да све испитају. Њихов закључак је био да је све учињено по прописима.
В. Вукасовић
——————————————————–
Управа за ветерину порекла наводе инспектора
Некадашњи министар пољопривреде Душан Петровић, на питање о случају смене ветеринарског инспектора из Лесковца који је службено пријављивао организоване незаконитости и неправилности на штету српских сточара, безбедности исхране, буџета Србије и самосталности инспекцијске службе, Петровић је навео да му је из Управе за ветерину речено да су урадили све потребне анализе и да нису утврдили никакве неправилности. Случајеве попут ветеринарског инспектора, према речима Петровића, решавају директори управа, а не министри, због чега је права адреса за све одговоре Управа за ветерину.
Танјуг