Институције су разорене, медији и опозиција десетковани, неистомишљеници се прогоне – друштво је у фронцлама, оцена је учесника трибине одржане на штанду листа Данас на Сајму медија, који су покушали да одговоре на питање: Како ће Србија изгледати после Вучића?
Много ће времена проћи док Србија доживи време – после владавине Александра Вучића – оценили су учесници трибине „Друштво у фронцлама“.
Како кажу, с једне стране, владајућа партија изборни пораз не би признала, а с друге стране, нема ни противника који би их победио.
„Добар део њих је убеђен да не може заобићи затвор након смене власти и то је трагична ситуација, јер се може очекивати лош сценарио“, каже социолог Јово Бакић.
„Дакле, ја мислим да је једини услов да се ова власт промени је да неко победи на поштеним изборима, а једини начин да се дође до поштених избора је да се опозиција уједини и бојкотује изборе који следе, а пошто не верујем да ће се ујединити, онда мислим да никакве шансе немамо“, каже новинарка Оља Бећковић.
У Србији се због егзистенције грађани утапају у партијски систем, каже политиколог Бобан Стојановић.
„Ако се питате зашто скоро два милиона људи гласа за СНС, а око 700 хиљада грађана су њихови чланови, па то је зато јер се надају неком послу преко њих“, наглашава Стојановић.
Кад грађани престану да верују у бајке о златном добу које им сервира владајућа већина, тада ће доћи до промена, оцењује главни уредник недељника НИН Милан Ћулибрк.
„Омиљена реч нашег председника БДП, БДП, то је све оно што се створи у једној држави за годину дана, ми ћемо за ових 7 година успети да повећамо БДП за 12 одсто. Људи, у истом периоду Румунија је свој БДП повећала 31 одсто, дакле Бугарска, БиХ, Македонија, Албанија између 16,5 и 18 одсто, Црна Гора 21 одсто – а ми лидери?! Па зар то није бајка“, каже Ћулибрк.
Поред веровања у бајке, ту је и линија мањег отпора и власт једног човека, закључили су говорници на трибини.
Извор: Н1