Разрађено парирање сценаријима неповољним по Америку који би до 2025. године могли да потичу од „Кине, Русије, Индије и Ирана“. Те три земље се помињу у документу као „централни блок“ од кога потиче „оспоравање предности САД“ у свету
У тајном налогу се предвиђа да ће америчке тајне службе прикупљати информације, укључујући праћење у сајбер-простору и убацивање сензора у компјутере и програме које користе страни истраживачи и проналазачи
СЈЕДИЊЕНЕ Државе разматрају могућност извођења обавештајних операција против страних компанија с циљем да задрже економске предности у односу на друге државе, наводи портал Intercept, позивајући се на документа која је објавио бивши сарадник CIA и NSA Едвард Сноуден.
Како пише сајт, портпарол NSA је прошле године изјавио за Washington Post да његова служба „не учествује у економској шпијунажи у било којој сфери, укључујући сајбер-простор“. Међутим, према наводима сајта, NSA је већ „ухваћена у шпијунирању“ из чисто финансијских разлога, конкретно – бразилског нафтног гиганта Petrobras, затим на економским самитима, као и против међународних кредитних и банкарских система.
Документа америчких тајних служби, која је објавио Intercept, датирају из 2009. године, а у њима се говори о плановима америчких служби за економску и индустријску шпијунажу. Конкретно, планиране су операције америчких тајних служби, поготово за случај да се технолошки и иновативни степен развоја земље у поређењу са другим државама значајно смањи у блиској будућности.
У документима је разрађена тактика парирања сценаријима неповољним по Америку који би до 2025. године могли да потичу од „Кине, Русије, Индије и Ирана“. Те земље се помињу у документу као „централни блок“ од кога потиче „оспоравање предности САД“ у свету. У тајном налогу се предвиђа да ће америчке тајне службе прикупљати информације, укључујући праћење у сајбер-простору и убацивање сензора у компјутере и програме које користе страни истраживачи и проналазачи.
Intercept наводи да је та документа из тајног извештаја под називом 2009. Quadrennial Intelligence Community Review објавио Едвард Сноуден.
Сноуден је у јуну 2013. године предао листовима Washington Post и The Guardian више тајних материјала о програмима шпијунирања тајних служби САД и Велике Британије на интернету. Затим је одлетео у Хонгконг, а одатле у Москву, где се неко време налазио у транзитној зони московског аеродрома „Шереметјево“.
Након тога Русија је пружила Сноудену једногодишњи азил, под условом да престане са радом порив САД.
Првог августа 2014. године Сноуден је добио право на трогодишњи боравак, који ће му омогућити да путује не само по Русије, већ и ван њених граница.
Факти
TREBA DA VAS SATRU DJUBRAD AMERICKA