Србија

Интернет у Србији међу најспоријим у региону

Становници Јужне Кореје уживају у најбржем мобилном интернету, с протоком од 41,34 мегабита у секунди, што је три и по пута брже него у САД. Најспорије се учитава садржај у Авганистану – око 2,2 мегабита у секунди. Србија је негде на средини табеле од 95 земаља с просечном брзином од око 9,8 мегабита у секунди, што је међу најнижим брзинама у региону. Од земаља у окружењу најбоље се котира Мађарска (26 мегабита у секунди), на високом трећем месту у свету, иза Сингапура (31,19).

Што се региона тиче, иза Мађарске следи Хрватска са 16 мегабита у секунди, Бугарска и Румунија са око 13, док је лошија једино Босна и Херцеговина, где је просечна брзина интернета око 5,61 мегабит у секунди. Премијер Александар Вучић је почетком августа, представљајући државну стратегију развоја интернета, најавио да ће до 2020. године Србија имати интернет по брзини и квалитету сличан ономе у којем уживају грађани у западној Европи.

Кад је реч о мобилном преносу података, најновији извештај показује да смо од неких земаља попут Холандије, Данске и Норвешке још далеко, док је у Ирској и Пољској мобилни интернет тек мало бржи него у Србији. Ако је за утеху, имамо бржи приступ мобилном интернету у односу на велике земље као што Русија и Бразил. Ни Сједињене Америчке Државе не могу баш да се похвале резултатима јер су, са око 12 мегабита у секунди, заузеле тек 40. место.

Према коришћењу бежичне везе за приступ интернету и уделу проведеном на вај-фај мрежама, Србија се високо котира – на 15. месту, са око 58 одсто удела у свим интернет конекцијама

Извештај „Стање мобилних мрежа у свету”, први који је ова компанија објавила, састављен је на основу података скупљених од маја до јула ове године на основу података с њихове апликације „OpenSignal”, која омогућава корисницима да провере одакле добијају сигнал и евентуално поправе квалитет везе. Обухваћено је око 825.000 корисника у 95 земаља, изузимајући од земаља у окружењу БЈР Македонију, Црну Гору и Албанију. Подаци за Србију не обухватају кориснике с Косова и Метохије.

На посебној табели, која мери удео проведен на вај-фај мрежама, Србија се високо котира. Бежичну везу за приступ интернету највише користе Холанђани, с више од 70 одсто удела у свим интернет конекцијама, а Србија је на 15. месту са око 58 процената. Интернет сигналом мобилне мреже (3Г или бољим) покривено је 77 одсто популације наше земље, а бежични интернет је најкоришћенији облик везе у Србији.

Очигледно постоји веза између покривености 3Г и 4Г сигналом и употребе вај-фаја. На пример, Босна и Херцеговина и Тринидад и Тобаго на дну су листе по брзини, а међу првих пет по времену проведеном на бежичном интернету. Холандија је на првом месту по употреби вај-фаја иако има одличну брзину мобилног интернета, а објашњење може да буде то што ова земља има прилично добру вај-фај инфраструктуру на јавни местима, коментаришу информатички стручњаци. 

Аутор: Јелена Каваја, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!