Најмање 6.000 миграната доспело је у шпанску афричку енклаву Сеута из суседнога Марока, што је рекордан број у једном дану, саопштили су данас шпански званичници.
Они су навели да су мигранти, међу којима је око 1.500 малолетника, или препливали око пограничних ограда које задиру у море или су ходали у време док је била осека. Већина њих је из Марока. Kако преноси Би-Би-Си, шпанске власти су већ послале око 2.700 миграната назад, али не и малолетнике.
Шпанске енклаве Сеута и Мелиља су постале магнет за афричке мигранте. Шпански војници су распоређени на обали како би помогли пограничној полицији у Тарахалу, главном месту уласка у Сеуту, на јужној страни енклаве. Министар унутрашњих послова Фернандо Гранде-Мараласка рекао је да ће 200 војника, уз додатних 200 припадника полиције, помагати пограничним снагама Сеуте којих иначе има 1.100. Енклава има око 80.000 становника. Мароканске снаге безбедности у суседном граду Фнидеку су испаљивале сузавац како би растерале масу миграната код пограничне ограде, јавио је АФП.
Шпански премијер Педро Санчес је отказао планирано путовање у Париз, где је требало да присуствује Француском предвођеном самиту о финансијској помоћи за Африку, и уместо тога се усредсредио на кризу у Сеути, обећавши „максималну строгоћу“ у повратку нормалне ситуације у енклави.
У другој енклави Мелиља, 86 подсахарских Африканаца данас је ушло преко јужног насипа који означава границу са Мароком. Велика погранична ограда у Мелиљи и снаге безбедности спречили су улазак још неколико стотина миграната који су то покушали, јавила је шпанска новинска агенција Ефе, наводећи да су марокански чувари помогли шпанским снагама у Мелиљи. Неколико миграната је камењем гађало шпанске снаге безбедности.
Шпански медији преносе да је ситуација била другачија у Сеути, где су марокански погранични чувари стајали гледајући мигранте како кроз море покушавају да уђу у енклаву. Kако се наводи, већина миграната су били мушкарци, али било је и неколико породица. Многи од њих су користили појасеве за спасавање и мале непотопиве гумене прслуке. Они су почели да пристижу у Сеуту у понедељак иза поноћи, али је број порастао током дана. Најмање једна особа је страдала током преласка границе. Прошлог месеца је преко 100 миграната стигло у Сеуту преко Тарахала. Већина њих је послата назад, осим 30 малолетника чије су године потврђене медицинским тестовима.
До новог прилива миграната дошло је у време напетих односа Марока и Шпаније. У Мароку влада незадовољство због тога што се лидер сахарског ослободилачког покрета Фронт Полисарио Брахим Гаил лечи у једној шпанској болници. Полисарио се бори за независност Западне Сахаре деценијама. Територија је била под окупацијом Шпаније до 1975, када је у већем делу контролу преузео Мароко. Мароканско министарство спољних послова је прошлог месеца оптужило Шпанију да је примила Гаила под лажним именом, не обавестивши Мароко.
Протести испред амбасаде
Група десничара окупила се испред амбасаде Марока како би исказала свој протест због недопустивог понашање те земље, која дозвољава мигрантима да нападају шпанску границу.
Подсећамо у Мароку није било рата преко 70 година, али мигрнати покушавају да се представе као избеглице и траже азил у Европи.
Данас.рс, Newsflash