Мигрантска криза у Грчкој ескалира, на хиљаде људи покушава да настави кроз Македонију и Србију, док Хрватска враћа избеглице које су успеле да прођу балканском рутом до њених граница, стављајући Београд у положај између чекића и наковња.
Он указује и да уколико дође до промене избегличке руте и проради албанска траса која је била актуелна 2013. године, Србија ће поново бити успутна станица. Он додаје да ће се људи свакако гомилати на Балкану и у Србији која би, сматра, морала да задржи хумани приступ у односу према њима.
Подгорица и Тирана неће избеглице
Скицу нове руте којом би избеглице које траже спас у Европи могле да се крећу из Грчке ка Албанији, преко Црне Горе, Босне и Хрватске ка Западној Европи, објавила је немачка
НТВ. Реаговао је црногорски премијер Мило Ђукановић најавом затварања граница. Подсећања ради, албански премијер Еди Рама је казао да Албанија неће бити нова рута за избеглице, јер нема “услове, снагу и ентузијазам да спасава свет док други затварају своје границе”.
– Србији је, уз Грчку која је гранични руб ЕУ, најтеже, јер је проблем што Македонија и остале комшијске земље на југу и југозападу нису солидни партнери. Избегли за сада пролазе у малом броју, али прети опасност од ескалације мигрантске кризе у Грчкој. Људи ће са ове или оне стране доћи у Србију која не би смела да их зауставља силом, јер би тако кршила и право и правду, док би ти људи који немају где, у науму да пошто пото прођу свакако ушли у сиву зону и руке кријумчара – каже Ђуровић.
Критике Скопљу и Бечу
Грчки шеф дипломатије Никос Коцијас оштро је критиковао Македонију, Аустрију и земље балканске руте, тврдећи да Аустрија пркоси Немачкој у начину решавања и “врбује” балканске земље да јој помогну. Коцијас је указао да Скопље ограничава улазак избеглица из Грчке.
– Македонска влада је одушевљена улогом коју јој дају Аустрија и Мађарска, а морала би да схвати да ће је то коштати -рекао је Коцијас.
У овој драматичној ситуацији је премијер Србије Александар Вучић оптимиста.
– Мигрантска криза неће направити велике проблеме на нашој територији. Оцене да ће Србија постати преплављена мигрантима и да ће Балкан постати логор за мигранте су завереничке теорије за плашење народа – поручио је Вучић у јеку ове кризе усмеравајући енергију на изборе које је најавио за 24. април.
Признаје да ови изазови нису једноставни, али верује и да мигранти неће бирати руту преко Албаније и Косова јер би, да им је то одговарало, одавно туда кренули.
У колони и дезертери ИД?
Безбедносни извори у Македонији тврде да међу избеглицама има и бивших припадника војних формација који су се борили у Сирији и Ираку. Неки су сами признали да су били део Исламске државе, али су потом одлучили да дезертирају и побегну са бојишта.
Према статистици, у прва два месеца ове године кроз Македонију је прошло 87.000 избеглица, дупло више мушкараца него жена, а само 27 њих из Сирије и Авганистана је затражило азил у Македонији.
Умирујуће изјаве српских државних функционера у прилично драматичној ситуацији су, према речима Ђуровића, последњих дана све чешће, вероватно из политичких разлога. Лоша ситуација ће се, према његовим речима, погоршавати све док ЕУ не дође до јединственог одговора.
– Док се маса људи пробија ка европском континенту, државе у агонији посежу за сопственим мерама са могућношћу ризика да се у Србији нађе велики број избеглица – мишљења је Ђуровић.
Да се ситуација у протоку избеглица усложњава говори и изјава председнице Хрватске Колинде Грабар Китаровић која је поновила да је “апсолутно нужна пуна контрола хрватске државне границе”. Објаснила је и да то не значи њено пуно затварање, већ заштиту националне безбедности, па и самих миграната који су често мета тероризма и терористичких напада.