Безбедност

Ирански хакери три године пратили војне и политичке лидере САД и Израела

Створили мрежу са шест измишљених личности које су наводно радиле на лажном информативном сајту NewsOnAir.org, а који је користио материјале агенција Associated Press, BBC, Reuters и других. Затим су „креирали“ и осам особа које су наводно радиле за војне поручиоце и друге организације

ТОКОМ три последње године ирански хакери су пратили војне и политичке лидере САД, Израела и других земаља помоћу лажних налога на социјалним мрежама и лажног информативног сајта, преноси агенција Ројтерс позивајући се на ISight Partners.

Компанија ISight Partners сама је открила своју тајну операцију и признала да су њени хакери пратили адмирале америчке Ратне морнарице, америчке политичаре, амбасадоре, као и представнике Велике Британије, Саудијске Арабије, Сирије, Ирака и Авганистана.

ISight Partners компанија одбила је да наведе имена оних који су били мета њене сајбер-шпијунаже, као и да открије којих се података и информација за то време.

„Ако је то трајало дуг временски прериод, онда је очигледно да су они (хакер – ред.) имали успеха“ – оценио је први потпредседник компаније iSight Тифани Џонс.

Isight су операцију крстили „Newscaster“, пошто су ирански хакери направили шест измишљених личности које су наводно радиле на лажном информативном сајту NewsOnAir.org, а који је користио материјале агенција Associated Press, BBC, Reuters и других. Хакери су „креирали“ и осам особа које су наводно радиле за војне поручиоце и друге организације.

Isight тврди да су помоћу лажних налога за тих 14 људи на друштвеним мрежама, хакери привлачили пажњу и стицали поверење својих жртава. Ради тога су у почетку успостављали контакте са њиховим пријатељима, колегама и рођацима преко Facebook, Google, YouTube, LinkedIn Corp и Twitter. У почетку су им слали линкове са текстовима на сајту NewsOnAir.org, а затим линкове са малигним софтверима.

Операција је почела 2011. године. наводно је то била досад најпромишљенија кампања за сајбер-шпијунажу која је користила социјални инжењеринг и није била под капом било које земље.

„Та кампања није била бучна. Била је тиха и лагана. Они су желели да буду неприметни“ – сматра Тифани Џонс.

Подаци компаније Isight говоре да није познато да ли су хакери имали везу са иранском владом, иако стручњаци компаније сматрају да су имали добијали подршку из отаџбине јер је операција била изузетно компликована.

Факти

илустрација: Џејсон Рид

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!