Србија

Испод униформи будућих комуналних полицајаца скривају се страначке значке

Краљево – На основу правоснажне пресуде Апелационог суда у Крагујевцу, почетком септембра ове године, са рачуна градског буџета у Краљеву исплаћен је дуг несуђеним комуналним полицајцима. Тај износ за њих 15, са каматама и судским трошковима, достигао је скоро милион динара.

Но, то нису свеукупни трошкови необичне обуке и избора комуналних полицајаца у Краљеву. Још средином 2011. године на обуку су упућиване две групе кандидата. Једна по вољи једне власти и друга према избору других градских челника, и то је тада град непотребно коштало око четири милиона динара.

Тако, због тежње политичара да се испод униформи будућих комуналних полицајаца скривају и страначке значке, грађани су то платили око пет милиона динара.

Подсећања ради, Краљево, као ниједан други град у Србији, 2010. и 2011. године шаље две групе кандидата на обуку за комуналне полицајце. У првој групи било их је двадесет троје, а обука у Кули трајала је десет недеља.

Међутим, три недеље пред крај у Краљеву се догодила смена локалне власти. Уместо коалиције ДСС–Нова Србија–СРС–СПС–Покрет за Краљево, на власт долазе демократе и странке око те партије и социјалисти.

Уследила је и промена градоначелника, уместо Љубише Јовашевића у ту фотељу седа Љубиша Симовић.

И, нова власт одмах тражи да кандидати за комуналне полицајце прекину обуку у Кули, јер их је, како су тада објаснили, претходни градоначелник Јовашевић, бирао према партијско-рођачком критеријуму, без конкурса, без скупштинске одлуке о формирању комуналне полиције, без систематизације радних места…

Али, кандидати су добили уговоре које је Јовашевић у име града потписао, а у којима им је било гарантовано запослење на одређено време од годину дана а и накнада од по 15.000 месечно током обуке.

Ништа од тога није испуњено, већ је нова власт расписала конкурс за нове кандидате. Истина, неки из прве групе су опет примљени, али њих 15 није па су они тужили град да се испуни бар уговорена обавеза о накнади од по 15.000 динара месечно током обуке.

И, суд им је то недавно уважио, наложио исплату са каматом, не улазећи у тадашње политичке размирице и смене власти, сматрајући да „то није утицало на пуноважност уговора који су ови кандидати поседовали“. Тако је све то „пукло“ по џепу грађана.

Подстакнут овом причом, а и потребом да се коначно покрене појединачна одговорност политичара за штету нанету грађанима, један наш читалац се присећа како је баш некако у то време „краљевачког политичког експериментисања са комуналном полицијом о буџетском трошку“ одјекнула вест да је бивши француски председник Жак Ширак, у замену за одустајање од тужбе, градској власти Париза уплатио 550.000 евра.

Зашто? Због тога што је, док је био градоначелник тог града, запослио двадесетак својих пријатеља и партијских активиста.

Његова странка је уплатила, такође буџету Париза, додатних 1.650.000 евра. Међутим, француско тужилаштво није одустало од тужбе па је, иако изузетно популаран, Жак Ширак после престанка председничког имунитета због тога условно осуђен…

Али, Краљево није Париз, ни Краљевчани Парижани, осим оних који стално седе у познатој градској кафани, која деценијама носи име града на Сени.

Аутор: Мирољуб Дугалић, Политика.рс

Фото М. Дугалић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!