Политика

ИСТРАЖИВАЊЕ: Пад подршке СНС-СПС, Заветници и Двери прилично изнад цензуса

Доцент Факултета политичких наука Душан Вучићевић представио је истраживање агенције Sprint Insight по коме, ако се пореди са претходном годином, опозиција стоји боље него што је стајала. “Слика опозиције није толико црна. Прво смо мерили спојено СНС-СПС, имају 55 одсто опредељених, у претходним истраживањима мерени су одвојено, али кад се саберу прелазили су 60 одсто. Ради се о благом одливу, мозда је Рио Тинто кључни разлог, та тема је врло брзо затворена. Опозициони политички субјекти – коалиција Морамо стоји нешто боље него прошле године, они су готово сигурно изнад цензуса, али свашта још може да се деси. Скок Двери и Заветника, претходно су се кретали од 1,5 до 3 одсто, сада су прилично изнад цензуса, сам референдум је могао да утиче на раст подршке. И ССП-Народна странка, ДС, ПСГ раније су мерени појединачно, сада када саберемо то је негде ту”, каже он.
Додаје да је део грађана од групације око ССП очекивао да стану против, а не да позивају на бојкот и да су грађани били разочарани том одлуком.

Говорећи и опозиционим гласачима, каже да се претерује када се говори о укупном броју апстинената.

„У истраживањима увек постоји могућност да кажете да ћете гласати за опозицију, али да не знате за кога. Постојало је још једно питање ако би избори били обавезни, могли смо да видимо како се преливају меки гласови опозиције. Потенцијал бојкот опозиције је највећи, поред тога нема много бирача које можете извући на изборе. Када говоримо о излазности, говоримо о стању у бирачком списку, 52-55 одсто делује мало, али реално мање бирача живи овде, око 5,2 милиона. Наши подаци кажу да ће излазности бити 74 одсто, када пребацимо на бирачки списак то је 58-59 одсто, прилично добра излазност у односу на неке претходне“, рекао је Вучићевић.

Истраживања су показала и шта грађани мисле о демократији у Србији.

„Бирачи опозиције виде да се не ради о демократији, оцене који се дају том питању су далеко испод 5 на скали од 0-10. Гласачи партија на власти дају високе оцене. Стандард је да постоји доста грађана који преферира чврсту руку, живимо у хибридном режиму, меримо искривљено јавно мњење, ставове грађана до којих не долазе поруке опозиционих политичара и партија, отуда и ови налази нису толико изненађујући. Ако опозициони политичари пролазе кроз блаћење, не можете да очекујете да ће их оцењивати добрим оценама, са тим опозиција мора да се избори, не знам како, јако тешко“, рекао је доцент ФПН Душан Вучићевић.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!