Крагујевац – Милутину Булатовићу и Срђану Илићу, окривљенима за повреду слободе исповедања вере и вршења верских обреда, Основни суд у Крагујевцу је, после саслушања, изрекао меру забране прилажења, састајања и комуницирања са оштећеним свештеницима Друге белошевачке парохије, као и меру забране посећивања цркве Светог великомученика кнеза Лазара у овом крагујевачком приградском насељу.
Према одлуци судије за претходну поступак, овим Белошевчанима је забрањено да цркви Лазарици и свештеницима С. Н., Р. Љ., М. Ж. и М. А. прилазе на удаљеност мању од 100 метара.
Иста мера је раније изречена и Мирјани Радосављевић, Танкосави Стефановић и Слободанки Радовановић, које су окривљене за исто кривично дело као и њихове комшије.
Ово петоро Крагујевчана су били активни учесници вишемесечног протеста житеља Белошевца због одлуке Епископа шумадијског Јована да отпусти њиховог дугогодишњег пароха, свештеника Сашу Огњановића. Њих је полиција, по налогу Основног јавног тужилаштва, привела у уторак по подне и среду ујутру када се неколико десетина Белошевчана окупило испред седишта крагујевачког тужилаштва.
Полиција је Булатовићу и Илићу одредила меру задржавања у трајању од 48 сати, а Основно јавно тужилаштво је за ову двојицу окривљених тражило одређивање притвора. Овај захтев, према речима портпаролке и секретара Основног суда у Крагујевцу Јелене Дамљановић, судија за претходни поступак није прихватио, са образложењем да нема законских услова за одређивање притвора. Уместо тога, изречена им је мера забране приласка цркви Лазарици и свештеноуправитељима на мање од 100 метара.
Протонамеснику Огњановићу је 23. августа прошле године изречена мера привременог канонског отпуста из Друге белошевачке парохије, због, како је наведено у одлуци владике Јована, непознавања типика, појања и богослужења. Сугерисано му је да потражи канонски пријем у неку другу епархију Српске православне цркве, а три месеца касније, одлуком од 17. новембра 2017, свештеник Огњановић је премештен у Другу рековачку парохију. Пошто је одбио да прихвати нову дужност, Епархија шумадијска је против Огњановића покренула црквену истрагу која још није окончана.
Незадовољни овим одлукама, житељи Белошевца су организовали протест, наводећи да разлози за отпуштање њиховог дугогодишњег пароха, који се дужности богослужитеља у Лазарици прихватио пре десет година, нису канонске природе, већ да иза свега стоји намера владике Јована да у једној од највећих парохија у Шумадији прикупи што више новца. Тврдили су да отац Саша није имао „тарифу”, већ да је приликом верских обреда од парохијана примао само оно што би му сами дали. У намери да заштите свештеника Огњановића, житељи Белошевца су упутили писмо врху СПЦ.
После све отворенијих вербалних сукоба појединаца са новим управитељима цркве у Белошевцу, који су кулминирали шестог јануара на Бадње вече, Епархија шумадијска је 15. јануара издала саопштење у коме је протонамесника Огњановића и његове присталице оптужила за расколништво и позвала их на покајање. Подршку владици Јовану, у његовим напорима на унапређењу црквеног живота и очувању канонског поретка цркве, пружили су сви архијерејски намесници Епархије шумадијске, као и заменик шумадијског епископа, протојереј ставрофор проф. др Зоран Крстић.
Протесте Белошевчана од почетка прати крагујевачка полиција, а испред овдашњег тужилаштва, током саслушања окривљених за повреду слободе исповедања вере и вршења верских обреда, било је присутно и неколико припадника Жандармерије. Познаваоци прилика у Крагујевцу кажу да је држава морала да реагује у тренутку када је постало јасно да једна локална опозициона групација жели да изазове немире у граду, злоупотребљавајући протесте житеља насеља у коме има одређен број присталица.
Аутор: Бране Карталовић, Политика.рс
SPC polako uvodi inkviziciju.