Председник Србије о просечној плати.
Пре три године просечна плата била 356 евра
“Добро је да је у нашој земљи кренула расправа колике су плате. Плате су, иначе, веће него што су биле и биће још веће, 409 евра је просечна плата у јуну месецу, била је 356 пре три године. Неки су говорили кад дође до 500 сви можемо да гласамо за партију коју Вучић води, крајем ове године биће већ 440 евра, најмање 440 евра.“
РТС, 28. 7. 2017
КОМЕНТАР ИСТИНОМЕРА
Крајем јуна, током дводневне посете Нишу, председник Србије Александар Вучић, говорио је о великом паду незапослености у том граду (о чему ћете читати у посебном тексту), доласку нових инвестиција, али и о расту просечних примања у земљи.
Каже тако Вучић да је добро што је кренула расправа о томе колике су плате, и ту је једино у праву. Додуше, делимично, ако имамо у виду да то и није делокруг питања којима се бави један председник. Но, хајде да занемаримо ту чињеницу и погледамо бројке Републичког завода за статистику.
Према подацима РЗС, просечна нето плата у јуну ове године била је 49.238 динара – односно око 406 евра. И ту је Вучић у праву. Међутим, пре три године, у јуну 2014. просечна плата износила је 44.883 динара или 386.5 евра. Једино ако Вучић није (случајно) пермутовао, па уместо 386 рекао 356… Дакле, за тврдњу да је просечна плата пре три године била 356 евра, Вучић добија оцену “неистина“.
Неспорно је, међутим, да су просечне плате протеклих неколико година у порасту (видети табелу), али грађани то не осећају довољно. Зашто? Зато што плате углавном расту номинално, али реално не расту у истој мери. Узмимо на пример просечну плату из јуна – према подацима РЗС, просечна нето зарада је у поређењу са истим месецом прошле године номинално већа за шест одсто, али реално за 2.3 одсто.
Даље, зашто Вучић сада говори само о последње три године, иако је СНС дошао на власт још 2012. Можда зато што тај раст не би изгледао “тако импозантно“ када се подели на пет година.
У табели изнад приказани су подаци за јун за неколико претходних година, ради поређења месец за месец, а издвојени су и подаци за април 2014. када је Вучић дошао на власт. Да хоћемо да будемо малициозни могли бисмо да кажемо – у априлу 2014. када је Вучић први пут изабран за премијера просечна плата је била око 395 евра. То би значило да је за ове три године плата порасла тек нешто више од десет евра.
Међутим, нећемо тако да радимо, јер се тако не пореде подаци, да се из њих чита шта се коме допада. Не треба заборавити да су у априлу и почетком маја празници, па су због тога априлске плате, као и децембарске традиционално веће него просечне плате током године. Уосталом, то је Вучић злуопотребио прошле године, када се у јуну хвалио тиме да је плата у априлу прешла 400 евра, иако је плата у том истом месецу (јуну) била око 376 евра, о чему је Истиномер већ писао.
У овој изјави из Ниша има још једна занимљива бројка, а то је најављена просечна плата од 440 евра до краја године. Вучић то обећава већ неко време. Међутим, подсећамо да је почетком 2016, тада премијер Вучић обећавао да ће до краја 2017. плате бити чувених 500 евра.
ТВ Пинк, 7. 1. 2016. године
“Ја се надам да ћемо за две године моћи да кажемо да је просечна плата у Србији 500 евра.”
Сада се рок за тај недосањани сан о плати од 500 евра помера, као и рок за бољи живот, за крај мандата (не зна се које и чије) владе или за крај 2018. године. А та велика обећања, по правилу дају се на Пинку, попут овог последњег од пре неколико дана. Пинк, 9. 8. 2017. године
“Ми смо говорили пре неколико година, мислим да је Шутановац у Народној скупштини једанпут рекао – па ако ви стварно дођете до тога да плате просечне буду 500 евра, сви ћемо да гласамо за СНС. Никада то више неће да понови зато што му је јасно да ће већ крајем 2018. вероватно бити просечна плата у Србији око 500 евра.”
Подсећамо, обећавао је Вучић да ће у јануару 2017. плата бити између 420 и 430 евра. Није испунио ни то обећање – плата је била 335 евра. Истина, јануарска плата је традиционално мања, јер се већи део исплаћује у децембру, о чему је Истиномер, такође, писао. Обећао је и да ће у марту 2017. просечна зарада бити 400 евра и опет, погодићете, није испунио обећање. Недостајало му је у просеку нешто више од 15 евра, јер је мартовска плата износила 384.5 евра.
И чини се да тако можемо до у недоглед, а ствари су прилично јасне. Прича о повећању просечне плате, ма колико то желео премијер или председник Александар Вучић – не повећава плату. Барем не онолико колико обећава, а сигурно не онолико колико је грађанима потребно за нормалан и достојанствен живот.
Истиномер.рс