Кина и Тајван започели су историјске разговоре на високом нивоу, први пут од завршетка кинеског грађанског рата 1949., јављају данас светски медији.
Кинески министар иностраних послова Ванг Ји и тајвански колега Џанг Џићун почели су четвородневне разговоре у Нањингу, бившем главном граду Кине, који се налази близу Шангаја и ушћа реке Јанг Це.
Данашњи састанак је плод дугогодишњег напора да се побољшају односи острва и копна, мада да нема званичне агенде разговора и виђени су као “симболична вежба изградње поверења”, пренела је агенција АФП.
“Посета не долази лако. То је резултат интеракције између две стране које траје много година”, рекао је Ванг новинарима и додао да неће бити потписивања било каквог споразума и да је главни циљ посете да се “помогне у олакшавању међусобног разумевања”.
Тајван и Кина има годинама одвојене владе и поновно су успоставили контакт током 1990-тих кроз квази-званичне организације, мада власти у Пекингу и даље имају за циљ да уједини све кинеске територије под својом влашћу и Тајван виде као “побуњенички регион који чека уједињење са копном – силом уколико је потребно”, наводи француска агенција.
Тајван себе сматра континуитетом Републике Кине основане 1912. године која је у остатку Кине реално престала да постоји оснивањем Народне Републике Кине.
Држава је била чланица Ујединених нација, али је место морала уступити Народној Републици Кини 1971. пошто је Тајван са Кином склопио договор познат под називом “Политика једне Кине” по којему се Тајван и Народна Република Кина требају се сматрати једном државом са двема владама које се међусобно не признају, чему се противе део тајванских политичара који заговарају независност.
Тајван су признале 22 државе чланице Уједињених нација и има војну подршку САД и Јапана који Тајпеј никада нису званично признале и ужива у дугогодишњим економском буму
Танјуг