* Истрага Роберта Мулера, у коју су полагане колосалне наде као полугу импичмента Трампу – са доказима да изборе 2016-те није добио он већ тајне службе Русије – примакла се свом логичном завршетку. Међутим, уместо да се радују и штелују за скори политички шоу, амерички новинари су почели да публику постепено навикавају на то да никаквог ватромета неће бити, а ни импичмента
* Од Мулера високи државни функционери траже да или излази са новим оптужницама или истрагу приводи крају. А у изгледу је ово друго јер Мулер већ на њихова основна радна места враћа иследнике који су били придодати да му помажу у истрази
* Могуће је да је на Мулерово `кочење` утицало и то што је Трамп коме треба објаснио да ће процедуру импичмента искористити да учини јавним све компромитујуће што има против Хилари Клинтон и других својих политичких опонената и да их оптужи за покушај државног преврата
* А још се појавио ризик да се пажња тамошње јавности окрене према другом страном мешању у америчке изборе. Бивши сарадник Трампове изборне кампање – политички технолог Џорџ Пападопулос само што је учествовао у слушању у Сенату САД затвореног типа, а сенаторима је предочио на који начин су ФБИ и британске тајне службе изводили операције „инфилтрирања и саботаже“ усмерене на Трампову изборну кампању
________________________________________________________________________________
Пише: Иван ДАНИЛОВ, аутор блога Crimson Alter
АКО амерички медији не греше у проценама, веома скоро ћемо имати прилику да посматрамо ужасно и шокантно разочарење приближно половине Американаца.
Реч је о догађају који ће постати главни политички трилер 2017-те — о завршетку истраге о “завери Кремља и Доналда Трампа“ ради захватања власти у САД.
Истрага специјалног прокурора Роберта Мулера, у коју су полагане колосалне наде као полугу импичмента Трампу – са доказима да изборе 2016-те није добио он већ тајне службе Русије – примакла се свом логичном завршетку. Међутим, уместо да се радују и штелују за скори политички шоу, амерички новинари су почели да публику постепено навикавају на то да никаквог ватромета неће бити, а ни импичмента.
„Завера Кремља“ била је превелики залогај за специјалног тужиоца Мулера.
Штавише, појавио се ризик да се пажња тамошње јавности окрене према другом страном мешању у америчке изборе.
Бивши сарадник Трампове изборне кампање – политички технолог Џорџ Пападопулос само што је учествовао у слушању у Сенату САД затвореног типа, а сенаторима је предочио на који начин су ФБИ и британске тајне службе изводили операције „инфилтрирања и саботаже“ усмерене на Трампову изборну кампању.
Од Мулера високи државни функционери траже да или излази са новим оптужницама или истрагу приводи крају. А у изгледу је ово друго јер Мулер већ на њихова основна радна места враћа иследнике који су били придодати да му помажу у истрази.
Американце већ припремају и за могућност да резултати Мулерове истраге никада не постану јавни. Он нема формалну обаветзу да објави до чега је дошао, а мало је вероватно да ће трампу и руској пропаганди пружити задовољство у виду признања да никакве завере није било.
Роберт Мулер
Да је Мулер имао ишта што би потврђивало оптужбе да је Трамп победио захваљујући завери са Кремљом – доказе би понудио јавности уочи више него важних новембарских избора за Конгрес САД. Да би максимално нашкодио кандидатима Републиканске партије.
Како су Трамп и његов тим успели да избегну оно што је до пре неки месец изгледало неизбежним – да Мулер без доказа објави да је постојала Трампова завера са кремљом и да је председник САД узурпатор и Путинов агент?
Ако се има у виду доминација у америчким медијима антируских и антитрамповских расположења – и таква Мулерова изјава без доказа била би довољна да покретању процедуре импичмента обезбеди јавну подршку. У томе би се удружиле у Конгресу САД демократе и бројни антитрамповци међу републиканцима.
Могуће је да је на Мулерово `кочење` утицало и то што је Трамп коме треба објаснио да ће процедуру импичмента искористити да учини јавним све компромитујуће што има против Хилари Клинтон и других својих политичких опонената и да их оптужи за покушај државног преврата.
Од тог Трамповог потеза до озбиљног грађанског рата било би само – пола корака. А био би потпуно у његовом стилујер је нечим сличним већ претио америчком естаблишмену 2016-те – ако покуша да му украде победу на изборима.
Трампови противници и присталице „кремаљске завере“ још имају времена да се предомисле, али тешко да за то имају смелости.
Неславан крај Мулерове истраге уопште не значи да ће „руско мешање“, тема руске сајбер-шпијунаже и „руска претња“ сасвим нестати у САД, али ће извесно бити мање токсични. Доказ је појава у The New York Times текста у којем се тврдило да руске и кинеске специјалне службе прислушкују Трампов телефон.
Амерички председник је исмејао новинаре The New York Times, али проблем неће испарити и ако им опет буду потребни поводи за антируске санкције – у томе неће бити дефицита.
Али, све има и добре стране.
Врло је могуће да ће Трампова администрација због краха Мулерове истраге смелије ићи на контакте са Русијом. И ево, већ је постигнут договор да Трамп и Путин сретну 11. новембра у Паризу…
Знаци да су белој кући мање везане руке су и привремено скидање санкција са Дмитрија Рогозина да би били могући његови преговори са НАСА (почетком 2019-те) и долазак помоћника председника САД Џона Болтона у Москву.
Све ово, наравно, не значи да ће слободније руке бити употребљене за пријатељско грљење. Али, постоје шансе да се после официјелног признања Мулеровог краха са трамповом адсминистрацијом отворе колико-толико суштински преговори. А ако донесу какве позитивне резултате – моћи ће да буду и реализовани. Без ризика да ће председника САД заглавити у затвору због компромиса са Русијом.
Факти
impičment – još jedna (ne)srBska reč…
dokle više !?!