Само четвртина грађана Србије заинтересована је за политику, а 37 одсто не зна колико Скупштина има посланика, показало је истраживање Центра за демократију Факултета политичких наука (ФПН).
По истраживању „Посланици у парламенту – избор грађана или политичких лидера“, 42 одсто грађана уопште није заинтересовано за политику, а на питање колико има народних посланика у Скупштини Србије тачно је одговорило 34 одсто, док је нетачно одговорило 29 одсто.
„То значи да отприлике имамо једну четвртину компетентних и нормалних“, рекао је професор ФПН Зоран Стојиљковић у Београду.
Он је оценио да су грађани Србије „прилично необавештена гласачка машинерија“, чију већину чине „вишеструко преварене незналице“ које су „у константној потрази за вођом“.
„То је инцидентно бављење политиком. Постоје грађани који не знају где су били Вучић и Николич, бивши радикали и шта су значили грађанима до пре четири године“, рекао је професор.
По његовим речима, потребно је оснаживање грађана, али и њихово учешће у некој промени.
Партије најмање реформисане институције
Професор ФПН Славиша Орловић рекао је да је нарочито лоше то што нема континуираних грађанских иницијатива, већ само повремених протеста и шетњи.
„То је тај проблем сазревања грађана који су старе демократије препознале“, казао је професор.
Он је додао да политичке партије у Србији спадају у ред најмање реформисаних институција, у које грађани имају најмање поверења.
„Захтева се реформа политичких партија изнутра, саме партије морају за то да нађу начин, нарочито после пораза на изборима, јер је изузетно важно како се доносе одлуке унутар партија“, казао је он.
Грађани верују у јаког лидера
Већина од 83 одсто грађана сматра да само партија која има јаког лидера, може да формира стабилну владу, а 47 одсто би гласало за истог политичара, без обзира да ли је променио партију.
Скоро 90 одсто грађана сматра да партије треба да иду на изборе самостално, како би се тачно знало колико их грађана подржава, али истовремено 70 одсто сматра да стварање предизборних коалиција спречава расипање гласова.
Истраживање је показало да половина грађана сматра да је незапосленост најзначајнији проблем Србије, док је само 33 одсто задовољно начином на који у Србији функционише демократија.
Бета
фото: ФоНет/Медија центар Београд