На разини држава изгледа да нема никакве видљиве везе између степена вакцинисаности и броја нових случајева ковида-19, стоји у извештају
Присуствујемо ли заиста „пандемији невакцинисаних“? Нови подаци дају другачију слику. Дјелотворност вакцина спрам делта варијанте далеко је испод очекивања.
Амерички научници анализовали су податке из 68 држава и 2947 америчких округа истражујући зависност између степена вакцинисаности у конкретној области и броја случајева ковида-19 у посљедњих седам дана (прије 3. септембра). Један од аутора истраживања је професор Субраманијан са Харварда, стручњак за здравље становништва. У налазима објављеним 30. септембра у Европском часопису за епидемиологију каже се: „На разини држава изгледа да нема никакве видљиве везе између степена вакцинисаности и броја нових случајева ковида-19.“ Кретања чак указују на супротно, што се може показати на примјеру Израела, гдје је почетком септембра, и поред степена вакцинисаности од преко 60 посто, забиљежен највећи број случајева од свих анализованих држава.
Ни рашчлањивањем података из скоро 3.000 округа у Америци аутори нису нашли никакве значајне назнаке да с порастом степена потпуно вакцинисаних опада број заражених. Четири од пет округа с највишом стопом вакцинисаних, у неким и вишом од 95 посто, налазе се на званичном списку области с високим бројем заражених. Насупрот томе, преко 25 посто округа на списку оних с ниским бројем заражених имају степен вакцинисаности испод 20 посто.
Мјере поводом короне у већини држава досад су полазиле од тог да вакцине штите и од заражавања. Послије ових налаза то тешко да је више могуће тврдити. У закључку се каже: „Мора се преиспитати приступ према ком је вакцина једина стратегија за сузбијање ковида и његових посљедица, нарочито узимајући у обзир делта варијанту и будуће варијанте.“ Жигосање невакцинисаних дијелова становништва може причинити више штете него користи, према мишљењу аутора истраживања.
С њемачког посрбило и приредило: Стање ствари