Највећи део грађевина у Кнез Михаиловој у првој половини 20. века био је у власништву богатих београдских породица. Уследила је национализација, а од краја 20. века једно по једно здање добијало је нове власнике.
– Они до простора у Кнез Михаиловој долазе захваљујући својим фирмама, али и фирмама “помајкама” које не указују на њих. “Зекстра” Драгана Ђурића купила је неке од најатрактивнијих локала: “Шумадију”, “Оптику” (у којој је у току хипотекарна продаја) и “Нолит”. За њим не заостаје ни бизнисмен Миодраг Костић који је преко своје фирме “МК Инвест” купио целу пословну зграду на броју девет. Мирослав Мишковић поседује локале где је “Зара”. Радивоје Дражевић, власник компаније “Радиx” има локале у ком су смештени његов ланац парфимерија „Јасмин“ и “Гламур”, за шта је платио велики износ – прича наш добро обавештени извор из света некретнина.
Наш саговорник наводи и да је држава омогућила бројним бизнисменима да се “дочепају најатрактивнијих локала за мале паре”.
Закуп појединих локала месечно кошта и до 45.000 евра!
Општина Стари град располаже са 16.321 квадратним метром у Кнез Михаиловој и од закупнине сваког месеца убира 12.895.318,23 динара. Закупнина у овој улици, сазнаје “Блиц”, плаћа се и до вртоглавих 45.000 евра месечно. Шведски “Х&М” отвориће до јуна продавницу у простору где су некад били “Сепхора”, ГАП и “Тиме Оут”. Зграда на броју 10 није продата. Ту се некада налазило предузеће “Југославијапаблик”, чија приватизација никако да се заврши. Али простор некадашњих РК “Београд” јесте.
– Власник „Верано моторса” Радомир Живанић има две робне куће у Кнезу: “Наму” преко пута ресторана “Вапијано” и некадашњу РК “Митић”, данас празну. Војин Лазаревић, власник “Руднапа”, поседује целу зграду на углу са Улицом Вука Караџића, а одмах поред је и зграда Филипа Цептера. Зграда “Центротекстила” је у власништву Тахира Хасановића – прича наш извор.
На почетку Кнеза је франшиза немачког “Вапијана”, на месту где је 122 године био “Руски цар”. Овај објекат је недавно поново отворен, а на 30 дана га је затворила Дирекција за управљање одузетом имовином која је постигла договор са власником франшизе Сашом Тришићем. До пре 12 година, рестораном је управљало Угоститељско предузеће “Стари град”, а онда је прешло у руке Снежане Булић, супруге Јусуфа Булића која је као закупац дошла 1998. Ресторан је касније наследио Аца Булић, контроверзни фудбалски менаџер и бизнисмен.
У Агенцији за реституцију наводе да су поднети захтеви за враћање скоро свих станова и локала у Кнез Михаиловој. Али, бизнисмени који су право својине добили путем приватизације потпуно су спокојни, јер ће држава морати да плати одштете наследницима.
– До сада је враћено 11 станова у Кнез Михаиловој 19, пет локала на броју 39, шест на броју 18, два у Кнез Михаиловој 29, а на броју 47 чак 12 локала и 55 станова – кажу у Агенцији
Домови чувених породица
Кнез Михаилова је била и остала омиљена “штрафта” за шетњу. Након владавине Турака, у другој половини 19. века изронила је шаролика улица европског духа, испуњена становима, трговачким, угоститељским, пословним и објектима за културу.
У првој половини 20. века ту су куће градиле највиђеније личности из привредног живота: Марко Стојановић, браћа Спасић, Рашић, Терзибашић, Кумануди, Крсмановић и то по пројектима чувених српских неимара Милана Антоновића, Александра Бугарског, Константина Јовановића и Данила Владисављевића.
– Велики утицај на промену начина градње имало је Капетан Мишино здање, подигнуто 1863. за Мишу Анастасијевића, бродовласника и трговца сољу – објашњавају у Заводу за заштиту споменика.
Никола Спасић је 1910. купио једноспратну кућу у Кнез Михаиловој 19 са двориштм. Три године касније, саградио је ново здање, са спратом више и тако да је добијен Спасићев пасаж. Зграду код броја 33 подигао је 1889. као стамбено-трговачку двоспратницу.
Марија Николић, Зорица Лазаревић, Блиц
Фото: Фонет
ovi zadnji su se najvise“namucili“ oko tih zgrada:P
ZARADILI POSTENIM RADOM KAKO DOSLO TAKO CE IM I OTICE J… IM PAS M…R ?