Економија

Италијанска чарапара отпушта 250 радница у Ваљеву

Без икакве најаве и образложења, како тврде радници, фабрика за производњу чарапа и доњег веша „Вали“ објавила је списак од 250 запослених који ће половином априла добити отказ, сазнаје “Блиц”.

Жене које су на списку за отказ, у знак протеста, одбиле су да раде.

Раднике италијанске компаније, која у Ваљеву, као прва гринфилд инвестиција ради од 2001. године, сачекало је непријатно изненађење: на огласној табли фабрике која се налази у приградском насељу Белошевац објављен је списак са именима 250 запослених које су проглашене технолошким вишком и које ће од 16. априла остати без посла.

– Без икакве најаве, образложења или решења, само су на огласну таблу ставили списак са именима 250, махом колегиница, јер фабрика у највећем проценту запошљава жене. На списку за отказ налази се чак 20 самохраних мајки, што је катастрофа. С обзиром на дрзак и нељудски начин како је ово урађено, жене које су на списку одбијају да раде, тако да је тешко нормализовати производњу. О отказима се шушкало и пре пар месеци, тада је то демантовано, а сада се прича да ће без посла остати још 150 наших радника – прича за “Блиц” једна радница “Валија” која инсистира на анонимности, додајући да запослени у производњи раде за просечне плате нешто веће од минималца.

И заменик градоначелника Ваљева Жарко Ковач је потврдио да је добио незваничну информацију да ће у фабрици чарапа доћи до отпуштања, најављујући да ће се званично обратити менаџменту италијанске компаније како би се разјаснило због чега намеравају да дају отказ за 250 радника.

На позив “Блица”, у секретеријату “Валија” су обећали да ће се поводом овог случаја менаџмент накнадно огласити саопштењем.

Ова фабрика, која послује у ланцу 13 фабрика највећег светског произвођача чарапа “Голден лејди”, са седиштем у Мантови у Италији, тренутно запошљава 1.600 радника и поред војне фабрике “Крушик” и словеначког “Горења” највећи је ваљевски колектив.

Уз женске, мушке и дечје чарапе, фабрика у Ваљеву однедавно производи рубље и купаће костиме.

“Вали” је 2008. године у Србији био на првом месту по процентуалном извозу, пошто се извози 90 одсто производа из ваљевске фабрике, преко матичне куће у Италији.

 

П. Вујанац, Блиц

фото: П. Вујанац

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

    1. pitanje je ko je stvarno vlasnik tih firmi koje dobijaju subvencije i gde se zatvara taj krug. ne daju se te subvencije baš nekom iz inostranstva slučajno. tako se zatire trag pravog vlasnika a suština i jeste da se pare ubace nekom u džep, čim nemaju nikakve obaveze prema državi od koje su dobili novac i ako firme zatvaraju ili otpuštaju radnike za koje su dobili subvencije, niti snose nekakve sankcije zbog toga…

  1. eto vam strani ulaga;i….dok imaju interesa/yaradu oni rade, isisaju sve [to se moe i jo[ od drave dobiju po 10.000 eura ya svako radno mesto……[to tako ne stimuli[u na[e privrednike…..i ovo nije u Valjevu nego Belo[evcu

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!