Италијански председник Ђорђо Наполитано упозорио је јуче на ескалацију социјалних немира и насиља у Италији уколико влада одмах не спроведе реформе које би помогле грађанима који су тешко погођени економском кризом. Његов коментар долази након што су прошле недеље протести захватили низ талијанских градова широм земље.
Италија пролази кроз највећу послератну рецесију и налази се тренутно у најтежем стању унутар еврозоне, одмах иза Грчке. Финансијска тржишта и европски партнери помно прате развој ситуације у Италији пошто многи сматрају како би управо Италија могла ускоро постати главни фокус нестабилности у евро блоку.
Хиљаде људи су прошле недеље изашли на улице градова широм земље како би протестовали против све теже ситуације у земљи – приходи падају, незапосленост је прешла 12%, док за младе становнике Италије износи изнад 40%. Посебан гнев се ствара против италијанске политичке класе која је уплетена у бројне скандале. Многи у Италији сматрају како се у овој кризној ситуацији италијански политичари примарно брину за своје приватне интересе. Ситуација је слична широм Европе, али италијанска политика – нарочито актуелна велика коалиција левог и десног центра – посебно се замерила народу што је јасно видљиво и из актуелних протеста где је један од централних захтева одлазак комплетне политичке номенклатуре.
Улога председника у Италији је већином церемонијална, но у последње време Наполитано је ипак имао доста посла те је у неколико наврата интервенисао како би покушао смирити политичаре и натерати их да за сада своје свађе оставе по страни и концентришу се искључиво на с провођење реформи које би требале адресирати актуелну дубоку, али и за мир у земљи, опасну кризу.
У својој поруци који је јуче упутио из председничке палате у Риму, Наполитано упозорава како би “погођени грађани могли кренути с насилним протестима који су подстакнути екстремном и тоталном опозицијом према политици и државним институцијама”. “Рецесија и даље гризе… требају нам чврсте мере и изузев оних које је влада до сада одобрила”, рекао је без појашњавања о каквим би се тачно мерама радило.
Интермагазин