На иницијативу Туристичке организације Ивањица, општина је започела пројекат рестаурације и конзервације крајпуташа, којих на овом подручју има више од 400
Према речима менаџера ТО Милоја Остојића, радове изводи ГП „РАС“, а надзор је поверен Заводу за заштиту споменика културе из Краљева.
„За локацију Палибрчки гроб прво смо се определили зато што је туристички најатрактивнија. У близини је, према предању, сахрањен Бошко Југовић, а и црквица подигнута њему у част“, казао је Остојић Тањугу.
За ову сврху, планом и програмом ове године је опредељено милион динара, нагласио је он и изразио очекивање да ће помоћи и ресорно министарство.
После овог локалитета предвиђена је обнова 12 крајпуташа у Братљеву и осам у Остатији.
Према оцени Катарине Грујовић Брковић, стручног сарадника Завода, крајпуташи на Палибрчком гробу су у добром стању, имајући у виду чињеницу да су старији од сто година, јер су исклесани од квалитетног камена.
„На њима су и трагови боје очувани, што омогућава и реконструкцију бојене декорације и натписа који говори о покојнику у чију част су постављени“, објаснила је она и истакла да је најважније сачувати њихова споменичка својства и аутентичност.
Драгоцени су, јер пружају податке од јуначкој прошлости овог краја и учешћу локалног становништва у ратовима. Слика разбацаних, запуштених, у трње и коров зараслих крајпуташа у Ивањичком крају ускоро ће постати прошлост.
Ови неми сведоци јуначких борби и страдања обичних људи у бројним биткама, биће, по свој прилици, отргнути од зуба времена и добити место какво заслужују.
Крајпуташи, познати и као „камене књиге предака“, споменици су подизани махом српским војницима погинулим далеко од куће, којима се не зна гроб, али и обичним људима, земљорадницима и домаћинима.
На њима су приказани ликови покојника, често и цела људска фигура, као и бројни предмети из свакодневног живота који су били власништво умрлог коме је споменик посвећен.
Израђивали су их самоуки клесари, а једно од најпознатијих обележја крајпуташа су и стихови, који маме пролазнике да се ближе упознају са судбином умрлог, али и места из ког је потекао.
Танјуг
konacno nesto pametno!