Србија

Ивањица: Обнова “камених књига предака”

На иницијативу Туристичке организације Ивањица, општина је започела пројекат рестаурације и конзервације крајпуташа, којих на овом подручју има више од 400

Према речима менаџера ТО Милоја Остојића, радове изводи ГП “РАС”, а надзор је поверен Заводу за заштиту споменика културе из Краљева.

“За локацију Палибрчки гроб прво смо се определили зато што је туристички најатрактивнија. У близини је, према предању, сахрањен Бошко Југовић, а и црквица подигнута њему у част”, казао је Остојић Тањугу.

За ову сврху, планом и програмом ове године је опредељено милион динара, нагласио је он и изразио очекивање да ће помоћи и ресорно министарство.

После овог локалитета предвиђена је обнова 12 крајпуташа у Братљеву и осам у Остатији.

Према оцени Катарине Грујовић Брковић, стручног сарадника Завода, крајпуташи на Палибрчком гробу су у добром стању, имајући у виду чињеницу да су старији од сто година, јер су исклесани од квалитетног камена.

“На њима су и трагови боје очувани, што омогућава и реконструкцију бојене декорације и натписа који говори о покојнику у чију част су постављени”, објаснила је она и истакла да је најважније сачувати њихова споменичка својства и аутентичност.

Драгоцени су, јер пружају податке од јуначкој прошлости овог краја и учешћу локалног становништва у ратовима. Слика разбацаних, запуштених, у трње и коров зараслих крајпуташа у Ивањичком крају ускоро ће постати прошлост.

Ови неми сведоци јуначких борби и страдања обичних људи у бројним биткама, биће, по свој прилици, отргнути од зуба времена и добити место какво заслужују.

Крајпуташи, познати и као “камене књиге предака”, споменици су подизани махом српским војницима погинулим далеко од куће, којима се не зна гроб, али и обичним људима, земљорадницима и домаћинима.

На њима су приказани ликови покојника, често и цела људска фигура, као и бројни предмети из свакодневног живота који су били власништво умрлог коме је споменик посвећен.

Израђивали су их самоуки клесари, а једно од најпознатијих обележја крајпуташа су и стихови, који маме пролазнике да се ближе упознају са судбином умрлог, али и места из ког је потекао.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!