Све почело 2005.
Галопирајући раст миграција у Србији почиње 2005. године. Тад их је отишло 31.000, а већ две године касније – 54.000
Сваки трећи Србин који напусти земљу одлази у Немачку (њих 22.000), а сваки седми (око 15 одсто), са собом носи и факултетску диплому. Ако је за утеху, према истраживању ОЕЦД, веће годишње миграције од Србије имају суседне чланице ЕУ Хрватска, Бугарска и Румунија (погледајте табелу).
Егзодус лекара
Демограф Биљана Спасић каже да је податак о броју људи који напуштају Србију алармантан и додаје да је одлив паметних и образованих људи трагедија сваке државе, јер она улаже огроман новац у њихово школовање.
– Подаци кажу да школовање сваког човека у Србији, од обданишта, па све до факултетске дипломе односно доктората, државу кошта око 200.000 долара. Србија уложи огроман новац у оспособљавање и учење младих и онда они одлазе у друге државе, јер им овде нико не даје шансу. Пакују кофере, па уместо да оживљавају своја села и подижу овдашњу економију, они то чине у туђој земљи. Подижу интелектулни ниво другим народима, који у њихово знање нису уложили ниједан евро, а нашу државу оставе на цедилу – објашњава Спасићева и додаје да је најдраматичније стање у здравству јер наши лекари тешко долазе до посла у Србији.
– Одлазак људи смањује конкуренцију у привреди, самим тим и њен развој. Затим, фирмама у земљи остају да управљају по дефиницији мање способни, док они школовани и квалитетни одлазе у иностранство. Проблем је спречити одлазак оних који се баве ретким научним областима, за чији рад је потребан висок ниво образовања. Таквим људима земље као што је Србија мало шта имају да пруже – каже Ханић, додајући да је кључно да држава оформи базу података високообразованог становништва наше земље.
Држава у минусу
Србија улаже велики новац у школовање људи, а онда они оду и помажу развој неке друге земље која у њих није уложила ни цент
Биљана Спасић, демограф
– Помоћу такве базе држава би имала увид где ти људи одлазе, пратила би њихово даље напредовање и одржавала комуникацију с њима. Ако ништа друго, било би добро да се они макар повремено ангажују и укључе у неке сложене пројекте.
Непроцењива штета
Социолог Драган Коковић оцењује да је цифра од 60.000 емиграната сигурно још већа, што је велики проблем наше државе, нарочито кад се узме у обзир да се 90 одсто њих никада не врати у Србију.
– Разлози за то су пре свега економски, јер је квалитет живота на овим просторима веома низак. Образовани људи добијају прилику у иностранству да зараде много више него овде, а Србија улаже велики новац у њихово школовање. То је заиста велика штета, наглашава Коковић.
Већина матураната би да оде из земље
Демограф Биљана Спасић каже да већина матураната којима предаје без икаквог размишљања жели да оде ван Србије.
– Питала сам скоро своје ученике, матуранте, како виде себе у Србији у будућности и на који начин би да помогну развоју земље у којој живе. Деведесет одсто њих ми је одговорило да себе не види овде и да ће после завршеног факултета, а можда чак и пре, отићи из Србије, небитно да ли негде у Европу или преко океана. Циљ им је само да оду – каже Спасићева.
Информер.рс
Veliki uspeh nashi politicara, opljackali I unistili zemlju, sada narod trazi drugu! Za ovu nece da se bore, sto znaci kraj Srbije!
Имао сам намеру да се вратим у Србију али
нисам се вратио због лудака који нам води државу.