Активиста Гордан Пауновић, који је од почетка мигрантске кризе укључен у рад са избеглицама, рекао је да је концепт избеглиштва стављен ван закона и криминализован и да, иако последњих дана званично нико није прешао границу са Србијом, он и други активисти у Београду свакога дана преброје између 50 и 100 миграната који стижу илегално.
Балканска рута је затворена, на ничијој земљи између Србије и Македоније заглављено је неколико стотина људи, док је у месту Идомени у близини грчко-македонске границе у блату и на киши око 15.000 људи. Пауновић објашњава да је оваква ситуација допринела да се интензивирају кријумчарење људи и илегални преласци границе са Бугарском.
– У Димитровград је у последњих 10 дана званично ушло јако мало миграната, не више од двадесетак. За то време у Београду су приметне велике Курда и Авганистанаца, сваког дана стиже их око 50 до 100. Они иду преко Софије до границе са Србијом, где их преузима возило са српским таблицама. Од Софије до Србије плаћају 1.000 евра по особи, а до Београда још по 300 евра – каже Пауновић за Н1.
Он додаје да је група Пакистанаца стигла у Београд тако што су се одоздо закачили за дно возова и тако се возили од Македоније до Ниша.
– Затварањем балканске руте број људи који улазе у земљу ће бити мањи, али ће број илегалних улазака расти. Ти људи ће пре или касније стићи у Немачки, Аустрију или Шведску, али неће бити у систему и неће бити заштићени на том путу – објашњава Пауновић.
Он упозорава да је ситуација са мигрантима на ничијој земљи између Македоније и Србије из хуманитарне кризе прерасла у хуманитарну катастрофу, ниједна земља их не пушта ни напред ни назад, а једину помоћ достављају им „Лекари без граница“ и то преко једне жичане ограде са македонске стране.
„Са српске стране није дозвољено да им се приступи и пружи лекарска и хуманитарна помоћ. Са македонске границе хуманитарна помоћ стиже преко једне жичане ограде. Свако зна да та ситуација мора некако да се реши, па је питање зашто ти људи морају да буду у агонији на ничијој земљи и да нико не прихвата одговорност“, пита Пауновић.
Вестионлине