Нема више ни мале фонтане (а толико, кажу, воле фонтане), ни сата, ни цвећа око Споменика кнезу Михаилу, ни оних жардињера на којима смо седели и чекали бус или некога и нешто. Дочекали смо реконструисани Трг републике и то више није онај наш Трг. То не би морало да има везе јер ствари би требало мењати и унапређивати и не треба бити патетичан, али општи утисак је да је Трг сада само бетон, тепсија што рече неко.
Kао кад ти неко каже “дај ми то да ти поправим”, па ти врати покварено. И још те убеђује да ти је вратио у бољем стању — да то пре реконструкције и није био трг — а ти знаш да си заувек остао без нечег важног. Најоптимистичнији могу да се надају да ће бити лепши кад се оно дрвеће разграна (злобници кажу да је и оно заливено бетоном), кад никне неки цветић…
Радови на Тргу републике завршени су 55 дана пре рока, рекао је заменик градоначелника Београда Горан Весић. Сад имате шест паметних клупа да пуните своје телефоне, још 27 бетонских (кажу да се усијају кад је вруће па не може да се седи), налепнице на свим бандерама и стубовима да је доступан wи-фи и бетон односно гранит, што се поносно истиче. На страни ка Kоларчевој улици засађено је 16 младих стабала, између је осам великих жардињера са патуљастим дрвећем у великим саксијама и бетонске клупе без наслона. Још један ред од шест стабала засађен је одмах испред недавно обновљене зграде Народног музеја.
Додао је и да је постављено око стотину светиљки са најмодернијом расветом јер, како је рекао, овај трг пре свега служи за организацију догађаја попут концерата или модних ревија, а током децембра на Тргу ће бити и клизалиште за децу.
“Ово је сада трг који служи за такве ствари. То је простор који служи култури, да се људи окупљају јер сви велики градови у свету имају овакве тргове. Готово 150 година након формирања овог трга он је добио овакав изглед и намену”, оценио је Весић.
Општи утисак је да се грађанима нови трг не свиђа. На друштвеним мрежама деле се фотографије пре и после реконструкције, налазе се мане. На друштвеној мрежи Фејсбук постављена је као пародија најава за јавни догађај “Масовно пржење јаја на око на усијаном бетону Трга републике” и “Седење на бетону”.
А већ првих дана од отварања има проблема у саобраћају, застоја због калдрме, што је образложено потребом за већом безбедношћу. Градски архитекта Марко Стојичић рекао је да промена јесте коловоз, који је сада у гранитној коцки која је, како је рекао, довољно груба да би спречила возаче да возе великим брзинама.
Наводи да је Трг “празан” управо зато што јесте трг. “Навикли смо на стари трг који није био празан и у функционалном смислу то није био трг”, рекао је Стојичић.
Они који бране Трг деле фотографије тргова у свету не би ли показали да је и овај наш исти као и Навона у Риму или Трафалгар у Лондону (само што Навона има три фонтане, а Трафалгар две). А може Трг и лепо да се реконструише, ето баш је и у Будимпешти у мају прошле године започета обнова трга испод којег се простире гаража на три нивоа под земљом са 525 паркинг места, потом местима предвиђеним за паркирање бицикала и пуњачима батерија за електричне аутомобиле. Трг има 1.500 квадрата зеленила, фонтану од пирогранита и 54 дрвета…
Текст о том тргу у Будимпешти био је, иначе, прошле недеље најчитанији на сајту Недељника. Други је био онај у којем Горан Весић објашњава зашто је овако морало бити. Kоментари су, испод оба текста, били слични, и не баш за преношење у штампи.
Ана Митић, Недељник.рс
Фото Профимедиа
Novi Trg je odvratna praznina, bez duha, bez prepoznatljivosti, bez icega!
Juce oko 13h, na jednoj od betonskih klupa, spavao je covek, sav pocepan, i jos izuo cipele, one su pored.
A drvece, ne znam o cemu se prica. Prema Kolarcevoj ima ukupno 8 zardinjera sa nekim zbunjavim zelenisem i 6 drvceta, koja nicu iz betona, tj. precnika zemlje manjeg od tocka decjeg tricikla (2drvceta se vec osusila).
Kaldrma je poseban kuriozitet, tako lepu guzvu u saobracaju pravi.
Autobuska stajalista, malo tamo, malo ovamo – tek da nije kao sto je bilo.
Gospodo, koji vam je ovo promasaj po redu?
Od ovakvih trgova dobija se agorafobija. Sad tek razumem ljude koji imaju ovu fobiju. Ne plaše se oni, čini mi se, otvorenog prostora, nego ovakve zbrisanosti, praznine, jalovosti, pustoši.
Lep naziv za ovaj trg je TEPSIJA.Koliko para treba da skupimo da se vrati kako je bilo.
na blesica trgu tek ce poceti zivot; tu ce ne samo bolesni car jos neki miting odrzati a i naslednici njegovi iz plemenite cibuljicke obitelji. — zato je i ravan, a ne koje kakve ukrase turati da se narod saplice a i lakse se ocisti kad ga naprednjacki copor opusti; sa cetiri coska komunalci nastupaju sa smrkovi i dok kazes cibuljica svi odpadci, zastavice Srbije i eventualni preminuli su u Dunavu. — dobro je sto je tamo ta bandera, lako ce mo na nji montirati i gredicu poprecnu za bogatiju ukrasnju. — vec sam juce predlozio da proslost treba u Narodni muzej turiti a na postamentu dragog nam vucica, malo veceg od sadasnjeg konja, u bronzi il zlatu /ako ga je jos ostalo/ izliti, isto tako ko konj sa jednom nogom dignutom i odozgo prskajucom fontanom i urezati il u zlatu natpis postaviti ,,zahvalan narod,,. — oko spomenika valjalo bi od gume u prirodnoj velicini izliti cara najblize saradnike, da budu narodu i kucicima blizi, pa po izlizanosti obraza i zadnjice znace se kako ko kod naroda stoji. — tu moze i onaj sarenica svoje emisije snimati a i zbog vece publike a i da se dacic ne muci dragacevski sabor trubaca preseliti. — ja vec sad vidim kako na postavljenom bronzanom vucicu sedi Bosko za rep se drzeci i cara hvali a narod veseo i na glad zaboravio. — ako bas nikako drugacije glad utoliti dzaba ce sendvic dobiti.
— nema veceg vuka od vucica, onaj sto sa balkona Narodnog pozorista arlauka parama od izdaje se zadovoljava ko i njegova sterilna vucica.