Економија

Изградња трасе гасовода “Јужни ток” кроз Србију “значи 2.200 радних места и пола милијарде евра инвестиција

МОСКВА – Представник Гаспрома Денис Игнатјев изјавио је данас у Москви да изградња трасе гасовода “Јужни ток” кроз Србију “значи 2.200 радних места и око пола милијарде евра инвестиција”, као и стотине милиона евра прихода годишње од експлоатације гасовода и наплате транспорта.

Игњатјев, начелник медијске службе “Гаспрома” за контакт са страним новинарима, је за Танјуг истакао да је Србија централна регионална тачка на траси “Јужног тока”, као и да је у току израда техничке документације и студија изводљивости за 
Црну Гору и Македонију које су изразиле заинтересованост за прикључење на гасовод, а да ће један крак бити усмерен на Републику Српску.

Званичник Гаспорома је најавио да ће пројектна документација и одлука о Финансирању пројекта “Јужни ток” завршена до 
краја текуће године, а тада ће бити објављена и Финална маршрута гасовода.

“Пре тога ће бити израђена пројектна документација и усвојена одлука о Финансирању пројекта,” казао је Игњатјев, којиу је доидао да ће “градња подводних цеви започети одмах после тога, дакле крајем текуће године”.

Игнатјев је, такође, казао како ће један од крупнијих послова НИС на којем ће бити запослено 1.600 радника биће реконструкција раФинерије у Панчеву, а као најважнији пројекат који је досад урађен са НИС јесте изградња складишта у Банатском Двору “које ради пуним капацитетом”.

Изградња трасе гасовода "Јужни ток" кроз Србију "значи 2.200 радних места и пола милијарде евра инвестицијаГаспром је ГаспромњеФт је са 56,15 одсто акција већински власник НаФтне индустрије Србије од 2009. споразумом између две државе, Србије и Руске федерације.

Претходно је председник управе “Гаспрома” Алексеј Милер је указао да је изградња гасовода “Јужни ток” неопходна Европи, док ће коначна инвестициона одлука о том пројекту бити донета у новембру ове године, саопштио је “Гаспром”.

Милер је, како данас преносе руска гласила, одржао у среду саветовање о реализацији “Јужног тока”, на којем је потврђено да је “Гаспром” чврсто одлучан да испуни захтев премијера Русије Владимира Путина за убрзање почетка изградње “Јужног тока” већ у децембру ове године, а не у 2013, како је раније било планирано.

Tом питању је на саветовању била посвећена посебна пажња, наведено је у саопштењу.
Милер је, такође указао да се граФикон реализације тог пројекта “строго поштује”.

“Прешли смо у стадијум реалне изградње “Јужног тока’. Без преувеличавања могу да кажем да се ‘Гаспром’ бави тим пројектом 24 часа дневно”, рекао је Милер.

Милер је подвукао да је садашња неуобичајено хладна зима која је довела до наглог пораста тражње руског гаса у Европи, “још једна потврда да ‘Јужни ток’ мора да буде изграђен”.

“Европи су неопходни нови коридори за испоруке руског гаса без транзитних посредника”, указао је Милер.
Учешће у пројекту Јужни ток потписале су владе Бугарске, Србије, Мађарске, Грчке, Словеније, Хрватске и Аустрије.

“Јужни ток” се реализује ради разгранавања испорука гаса европским потрошачима.

Учесници тог пројекта су руски “Гаспром”, с уделом од 50 одсто, италијанска компанија “Ени”, с учешћем од 20 одсто и немачка “Винтершал” и Француска “Едф” са по 15 одсто удела.

Планирано је да се тај гасовод састоји од четири линије капацитета од по 15,57 милијарди кубних метара (м3) гаса годишње.
Увођење прве линије у рад планирано је за децембар 2015, док се пуштање пуног капацитета од 63 милијарде м3 очекује до 2018.

Оријентациона вредност “Јужног тока” достиже 15,5 милијарди евра, од чега је 10 милијарди евра предвиђено за изградњу подморске деонице у Црном мору, а 5,5 милијарди евра за копнену деоницу.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!