ОВО се могло очекивати, али – ево како државна агенција Тањуг информише о току шиптарских локалних избора:
„На Косову и Метохији јутрос су почели локални избори, на северу – уз притисак противника избора на бираче, ометање и слабу излазност, што би, према упозорењима званичника Београда у неким већински српским општинама могло на власт да доведе Албанце.
Избори у Косовској Митровици пролазе у крајње напетој атмосфери, због присуства екстремистичких група које на све начине покушавају да заплаше грађане како не би изашли на биралишта.
Како јављају Тањугови извештачи са лица места, у непосредној близини бирачких места грађани се суочавају се заговорницима бојкота, који их вербално вређају, псују, уз узвике „Шиптари”, „издајници” и слично.
Изборе ометају разне екстремистичке групе попут Образа, Двери, групе блиске расчињеном епископу Артемију, активисти Демократске странке Србије…
Међу окупљенима је и вођа „Образа” Младен Обрадовић и један део бивших одборника скупштине општина са севера Косова.
Према извештајима са лица места, онима који излазе на гласање присталице бојкота упућују погрде, а на пример, приликом доласка једног од кандидата за градоначелника Оливера Ивановића на бирачко место, негодовали су и звиждали.
Косовска полиција, иако се налази у непосредној близини бирачких места, не реагује, са објашњењем да грађани који имају непријатности треба случај да пријаве полицијској станици у Митровици.
Слична ситуација је и у другим општинама на северу Косова – Лепосавићу, Звечану и Зубином Потоку.
На административном прелазу Јариње, на северу Косова, јутрос су косовске власти зауставиле аутобусе који су из централне Србије превозили гласаче, али су они пешке отишли преко прелаза након чега су их други аутобуси преузели да би их одвезли до бирацких места.
У северном делу Косовске Митровице гласање на локалним изборима јутрос је каснило, па су сва бирачка места отворена око девет часова, што је утицало да се неки бирачи врате са бирачких места необављена посла.
Председница Централне изборне комисије Ваљдете Дака изјавила је данас у Приштини да је до 11,00 часова на локалне изборе на Косову и Метохији изашло 12, 03 одсто или око 214.000 гласача.
Што се тиче општина са српском већином, Дака је на конференцији за новинаре рекла да је у Штрпцу изашло до 11 часова око 20 одсто, у Грачаници и Ранилугу по 16, у Партешу близу 19 и у Клокоту око 16 одсто.
На северу Косова је драстично мања излазност: у Зубином потоку 4,55 одсто, Митровици 2, 90 одсто, у Звечану 3, 63 одсто од уписаних у бирачке спискове.
Дака је нагласила да на северу Косова има покушаја бојкота избора и да се ван бирачких места налазе лица која ометају изборни процес.
Она је рекла да је ОЕБС благовремено обавештен о свему што се дешава на северу Косова.
Регионални шеф оперативе косовске полиције Жељко Бојић изјавио је да полиција не може да реагује поводом понашања оних који су за бојкот избора, уколико нема ремећања јавног реда и мира или док грађани не пријаве да су провоцирани или малтетирани.
За сада није било пријава грађана, рекао је Бојић.
На изборима учествују 103 изборне листе са укупно 7.932 кандидата за одборнике, а ЦИК је саопштио да право гласа има 1.779.357 грађана који ће бирати одборнике и градоначелнике у 38 општина.
Од укупно 103 потврђене изборне листе, 38 је албанских, 33 су српске, а остало су листе независних кандидата, затим Бошњака, Турака, Рома, Црногораца, Хрвата, Горанаца и Ашкалија.
Изборе прати око 30.000 локалних и посматрача из међународне заједнице.
Гласачи добијају и два гласачка листића – један с кандидатима за градоначелнике и други за одборнике.
Очекује се да резултати избора буду проглашени прелиминарно 4. новембра, а званични – најкасније 6. новембра.
У другом изборном кругу, 1. децембра, у општинама у којима ниједан кандидат не освоји натполовичну већину, гласаће се само за два првопласирана који су у првом кругу добили највише гласова и тиме наставили изборну трку за градоначелника
Taнјуг, Факти
Vece muvatore od ovih nije bilo…