Након изливања река на територијама општина Чачак, Лучани и Ариље проглашена је ванредна ситуација. Водени токови и даље расту, а проблема има и у пожешком крају. Због обилних падавина реке у Србији су почеле на плаве. Ванредна ситуација проглашена је у општинама Ариље и Лучани где су се излиле реке Моравица и Бјелица, па је под водом већина саобраћајница, домаћинстава, фабрика, школа… Реке су у порасту и у ужичком крају. Пожега је у приправности, а на Ђетињи су подигнути бедеми. Надлежни спремни за евакуацију угроженог становништва.
У Бајиној Башти се покренула клизишта, неколико кућа је потопљено, а саобраћајнице оштећене.
[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=AxnvFQudOSo”]Вода је ушла у десетине кућа, обустављен је саобраћај на путу Лучани-Гуча и Гуча-Чачак преко Јелице. Поплављено је више од 500 хектара обрадивог земљишта. Праве се насипи и стално заседа Штаб за ванредне ситуације јер водени токови и даље расту.
Тешка ситуација је у Чачку, тачније код Прељине, где је река Чемерница пробила насипе. Током ноћи евакуисано око 15 особа, рекао је начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић. Касније у понедељак та цифра је прешла бројку од 400.
[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=EqmgHm8XQNs”]РХМЗ упозорава да нас у читавој Србији очекују обилне падавине, због чега се очекује даљи раст водостаја река.
13:43 – Прекинут железнички саобраћај Пожега-Чачак
13:27 – Ванредна одбрана код куле Небојша, у Сопоту и Младеновцу
13:23 – У Бајиној Башти се покренула клизишта,неколико кућа је потопљено
13:11 – Почела евакуација најугроженијих породица у лучанским селима Ђераћу и Пухову.
13:05 – Из поплављеног подручја у селима Коњевићи и Прељина код Чачка до сада је евакуисано око 420 људи
12:16 – Вода прети и територији Новог Пазара
Марић је изјавио да је у току седница Градског штаба за ванредне ситуације у Чачку због проблема са водостајем изнад насипа код Прељине.
– Тамо смо упутили снаге Жандармерије, све наше тимове и људство којим располажемо, али контактирали смо и Војску Србије да се укључи, да будемо припремљени уколико буде потребе да се људи евакуишу – истакао је Марић.
Према његовим речима, тренутно је у том делу Србије најкритичније, док је у недељу увече то било у Косјерићу и Ариљу, где је због поплаве евакуисано 15 особа.
Када је реч о остатку Србије водостај расте на великим рекама, али, како је објаснио Марић, то је у границама редовне одбране од поплава због чега не би требало да се очекују велики проблеми.
У Косјерићу, Ариљу и Чачку ради се о притокама и бујичном водотоковима, на шта је Сектор за ванредне ситуације у петак упозорио све општинске штабове.
– Последња информација је да је пало око 80 око литара по квадратном метру, док је прогноза била да ће на неким местима бити свега 50 литара по квадратном метру. Имамо оно на шта смо упозоравали. То вам говори и да никада не можете до краја да се ослоните само на прогнозу, већ морате да будете и на терену да помогнете људима – рекао је Марић.
У Чачку ванредно стање
Штаб за ванредне ситуације прогласио је у понедељак ванредно стање у Чачку због поплава које су угрозиле град и околна села, рекла је начелница тог штаба Бојана Икодиновић. Она је рекла да су најугорженија села Коњевићи и Прељина због изливања реке Чемернице и да је почела евакуација тог становништва. Такође су поплављена и села Вранићи, Милићевци и Горња Горевница.
Икодиновић је додала да постоји могућност да Јавно предузеће “Рзав” из Ариља обустави испоруку воде и да без воде остану Чачак, Горњи Милановац, Ариље и Пожега.
Очекује се да ће на Сави код Јамене, Сремске Митровице и Београда водостаји у понедељак и уторак превазићи границу редовне одбране од поплава, а код Шапца границу ванредне одбране од поплава, упозорава РХМЗ. Наредних дана на Дунаву од Сланкамена до Смедерева водостаји ће се кретати изнад и око граница редовне одбране од поплава.
Воде више него 2014.
Директор предузећа Србијаводе Горан Пузовић изјавио је у Чачку да је на том подручју током недеље и у недељу ноћ пало 70-80 литара кише по метру квадратном, што је више у односу на мај 2014.
“Сада се предузимају све мере да се заштити становништво и имовина. Оно што представља проблем је питање да ли ће се овај талас вратити у овај део Србије, тако да ћемо у складу са тим доносити и друге мере”, рекао је Пузовић.
Вестионлине
Hoce to kada se na zadusnice pocne izborna kampanja, donosenjem potpisa! Za Boga ne znaju, pa ce posle da se kaju!