Зрењанин – Стручњаци тврде да је Зрењанин уочи распада Југославије производио више хране него три данашње државе настале на територији бивше заједничке државе: Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина. Нажалост, многе зрењанинске фабрике су или пропале или су вишеструко смањиле производњу. Свој поглед на тај парадокс изложио је овдашњи уметник Игор Нађалин необичном изложбом у Позоришном клубу „Зелено звоно”, а на иницијативу „Новог оптимизма”, покрета који је настао у овом састајалишту.
Као почетник у послу, графички дизајнер Нађалин имао је за циљ да ради за гигантска зрењанинска предузећа. Уочи приватизације Зрењанинске индустрије пива (ЗИП) победио је на конкурсу за нову етикету „зрењанинског старог светлог пива”. Произведено је 200.000 флаша са том етикетом, а након тога је дошла приватизација и познати сценарио: пивара је престала да ради, а са њом и многе друге фирме. Заједно са њима без посла су остајали и дизајнери.
– Фабрике више не постоје, некада чувени производи више не постоје. У овим фирмама су радили моји рођаци, пријатељи, суграђани… Зрењанин је постао другачији град зато што оне нису сачуване. Ово, скоро, па није изложба дизајна. Важан је град Зрењанин и емоција коју носе имена ових предузећа – каже поводом отварања изложбе Нађалин.
Изложба „Ретро футуризам – будућност није оно што је некад била” јесте поставка
редизајнираних логотипа и амбалажа десет од многих пропалих зрењанинских
фабрика, у којима је било запослено више хиљада радника, и њихових данас непостојећих производа, оних који би опстали да није дошло до привредног слома.
– У неким прошлим временима Зрењанин је био град у који се долази, у коме се
ради, ствара, привређује и – троши. Данас, након слома привреде, царује незапосленост, беспарица, али и дефетизам. Безнађе посебне врсте. Таквом стању печат је дала и необична изложба – наводе њени организатори.
Аутор: Ђ. Ђукић, Политика
Фото З. Дедић