Србија

Између 2.500 и 5.000 миграната лута по Србији

Директор Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила Радош Ђуровић каже да се у Србији налази између 7.000 и 10.000 миграната, да је око 4.600 миграната у центрима за азил, док остали лутају јер у смештајним центрима нема места.

Ђуровић је на конференицији у Београду о мигрантима, казао да је од 8.956 људи који су изразили намеру за добијање азила у Србији, само 540 поднело захтев.

„Шта је са свим овимо осталим људима?“, питао је он и додао да су од почетка године до 1. октобра издатео 204 личне карте, а додељено само 24 одобрења за азила што показује, како је рекао, да систем не функционише и да је спор.

По подацима са терена, навео је Ђуровић, на улицама Београда је најмање 1.000 миграната, а на северу Србије 800 до 1.000. Он је рекао да није воља тих људи да бораве по парковима и улицама, већ су тамо јер немају где другде да буду.

„Смештајни капацитети су пуни, нема места у свим центрима“, рекао је ђуровић и додао да су „услови у центрима неуједначени, јер у појединим центрима нема довољно кревета, ћебади, топле воде и хигијенских услова“.

Он је рекао да у Центру за азил у Kрњачи у соби са шест кревета спава 13 миграната, да се центар не чисти, да људи перу веш без детерџената, да им недостаје одећа, а да много миграната не успева да сваког дана добије храну.

Kако је рекао, неповољни хигијенски услови у центрима за мигранте довели су до проблема с вашима и шугом.

„Те појаве су настале у центрим за азил где се не пере ћебад, нема топле воде, нема хигијене, а, с друге стране, имају препоруке да се ти људи затворе у центрима због околине, а у њима су се разболели“, рекао је Ђуровић и похвалио Центар за мигранте у Прешеву у којем су услови добри.

Он је додао да се око 300 миграната налази на граници с Македонијом, а да се све више земаља „ограђује“ и да у Србији остаје све већи број људи.

„Србија нема одговор на избегличку кризу. Неповећање смештајних капацитета и ограничавање кретања тих људи не би решило ситуацију… Људи имају право на смештај, поготово ако хоће да траже азил – по Уставу (Србије) и Kонвенцији о статусу избеглица“, рекао је он.

По његовим речима, Србија је дужна да повећа смештајне капацитет, да обезбеди хигијенске услове у смештају за мигранте, као и да им изда потврде које би им олакшале неке поступке, међу којима је и одлазак код лекара.

Ђуровић је рекао да је неопходно успоставити процедуре за утврђивање да ли је неко економски мигрант или не, а не константно говорити о економским мигрантима који долазе из Авганистана чиме се у јавности „убија разумевање“ за те људе.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!