Смедерево– У смедеревској тврђави завршена јеконзервација и презентација сакралног комплекса из 10.века, откривеног пре тридесет година унутар древних зидина. Темељи црквеног комплекса тако су спасени од урушавања и нестајања, а Смедерево је добило још једну атрактивну туристичку понуду у оквиру тврђаве.
Локалитет има неколико грађевина. Верује се да је на том месту најпре била подигнута византијска црква,чак пола миленијума пре изградње тврђаве, која је у доба деспотовине обновљена.Током турских освајања средњовековна црква претрпела је разарања и претворена је у џамију од које су Аустријанци потом, доласком на ове просторе, направили католичку цркву. То здање убрзо су Турци порушили и тиме је окончана бурна историја сакралног комплекса.
Археолошка истраживања локалитета током 1981. године довела су стручњаке до остатака византијске цркве,а наредних пет година потрошено је на додатна испитивања.На рестаурацију се чекало две и по деценије.
– Радове смо започели ове године у мају,богослужењем на остацима темеља, и то је био први православни обред у тврђави још од 1459. када је Смедерево пало под турску власт. Презентација је урађена тако да свака фаза најважнијих детаља буде препознатљива, с акцентом на средњовековну цркву. Урађен је широки откоп и срушен високи бетонски шахт бунара поред зида цркве, тако да смо добили једну сагледиву целину –објашњава Верољуб Ранковић, директор Регионалног центра за заштиту споменика културе у Смедереву.
Унутрашњост цркве прекривена је каменим плочама.Простор око сакралног комплекса је проширен и представљен на првобитној коти терена. Спољни зидови рађени су углавном са остацима цигле и камена из древних времена, док је за испуњавање унутрашњости коришћен камен који се одронио од зидина тврђаве, али и нов, аутентичан материјал.
Вредност пројекта премашила је седам милиона динара, од чега је град дао 2,2 милиона, а остатак је учешће Министарства културе.
———————————————-
Златне наушнице
Непосредно пред почетак конзерваторских радова на древном локалитету, смедеревски археолози открили су гроб са скелетом млађе женске особе, поред кога је нађен пар златних наушница са двоглавим орлом, грбом династије Немањић. Још није утврђено да ли је реч о особи из те владарске лозе, јер нису завршене антрополошке анализе, али је због положаја гроба и вредности минђуша, сасвим извесно да су откривени остаци некога из ужег или ширег реда владарске породице.
Интересантно је да су златне наушнице одолеле вековима јер су пронађене неоштећене. Своје место пронашле су у вредној поставци Музеја у Смедереву.
Политика