Азија

Извалио ЦИА и НСА и запалио из Хонг Конга

ХОНГ КОНГ – Главни актер разоткривања највеће америчке афере прислушкивања телефона и интернета Едварда Сноуден „нестао је“ у Хонг Конгу, пошто су амерички законодавци захтевали његово хитно изручење САД-у, јавила је данас Радиотелевизија Хонг Конга.

Сноуден (29) је напустио хотел „Мира“, где је нашао уточиште последњих неколико дана и његово место боравка, за сада, није познато, јавио је британски ББЦ.

Ројтерс је навео, позивајући се на изјаву хотелског особља, да је Сноуден из хотела отишао јуче у подне и верује се да је он још у Хонг Конгу, мада је раније изражавао жељу да потражи азил на Исланду.

Кина има екстрадициони споразум са САД-ом, мада аналитичари наводе да било који покушај да се Сноуден врати у Америку може да траје месецима и могао би да буде блокиран од Пекинга.

С друге стране руски дневник Комерсант пише да је Дмитриј Песков портпарол председника Владимира Путина изјавио да ће Русија размотрити захтев Снодена за азил, уколико такав захтев буде поднет.

„Предузећемо потез на основу онога што се заиста дешава. Ако добијемо такав захтев, разматраћемо га“, рекао је Песков, пренела је агенција АФП.

Американац који је радио у канцеларији Националне безбедносне агенције (НСА) на Хавајима, преснимио је тајна документа о нагледању интернета и прислушкивању телефона и пре три недеље узео боловање и одлетео у Хонг Конг.

Сноуден је некада радио као технички асистент у ЦИА, да би касније постао службеник приватне фирме коју је ангажовало америчко Министарство одбране и учествовао у тајном пројекту НСА.

„Ако желим да видим ваш мејл или поруке на телефону ваше супруге, могу то да учиним. Могу да дођу до имејлова, шифри, података са телефона, кредитних картица. Не желим да живим у друштву у коме се догађају такве ствари у коме се снима све што кажем“, рекао је Сноуден за британски Гардијан, пошто се склонио у Хонг Конг.

Амерички председник Барак Обама потврдио је истинитост тих информација, али је навео да је циљ – борба против тероризма.

Портпарол Канцеларије директора НСА саопштио је да је случај Сноуден пребачен у Министарство правде „по кривичној пријави“, а из Беле куће синоћ је саопштено да неће коментарисати истрагу о интернет шпијунажи у НСА нити Едварда Сноудена који је радио у ЦИА и који је навео да је он „извор података“.

Ројтерс подсећа да је међувремену организовано потписивање петиције уз позив на хитно помиловање Сноудена коју је потписало више од 30.000 људи.

Међутим, Вашингтон Пост је пише да већина Американаца мисли да је прихватљиво да америчка влада „прати“ интернет и телефонске разговоре, ако је њихов циљ борба против тероризма.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!