Економија

Извоз – модел развоја за Србију

Уместо на моделу који је био базиран на развоју услуга, великој потрошњи, извозу и расту спољног дуга, Србија се мора окренути моделу који ће почивати на производњи усмереној на извоз, оценио је председник Скупштине Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Ћулибрк.

Носиоци развоја привреде и извоза у наредним годинама морају постати производња моторних возила и компоненти, машина, електронске опреме и уређаја, информационих технологија и хране, истакао је Ћулибрк у ауторском тексту објављеном у најновијем броју часописа “Корак”.

Пораст продуктивности ових грана индустрије је пут за јачање њихове конкурентности и основа да се обезбеди раст стандарда на стабилним и дугорочним основама, рекао је он.

Према његовом мишљењу, постизање годишње стопе развоја од пет одсто је кључ за привредни опоравак.

Парафразирајући једно од највећих имена економске науке Џозефа Стиглица, да привредни развој не захтева минималну већ уравнотежену улогу државе, као и да не мозе бити циљ само стопа привредног раста, већ се мора водити рачуна и о расподели богатства, Ћулибрк је закључио да се у свету али и код нас све више говори о социјално одговорној држави.

Према његовим речима САД и Велика Британија, мада са закашњењем, ослободиле су се илузије да је, уместо индустријског, наступило друштво услуга.

Он је подсетио да је индустрија и даље кичма немачке привреде, али и основна полуга развоја држава које припадају економијама у успону – земаља БРИКС.
Традиционални модел привредног развоја, који је у Србији доминирао последњих десетак година, није довео до најављене економске стабилизације и пвривредног полета, сматра Ћулибрк.

То је, како је рекао, за последицу имало смањење производње, отпуштање радника и повећање броја незапослених.

Ишчезли су велики производни системи, који су представљали звучно име у европској и светској индустрији, рекао је он додајући да су се угасили машински басени, занемоћала је текстилна индустрија, опустели су рудници…

Србија се мора определити за постепену супституцију свега оног што рационално и успешно може сама да произведе, под условом да се другим одговарајућим мерама дестимулише увоз, подстакне извоз, уведу државни подстицаји и утврде гране од посебног значаја за очување виталних државних и националних интереса, закључио је Ћулибрк.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!