Србија

Извршни одбор ММФ прихватио ревизију аранжмана са Србијом, уз упозорење да се договорене структурне реформе морају спровести

Извршни одбор ММФ прихватио је данас прву ревизију аранжамана са Србијом, вредног 1,2 милијарде евра. Упркос похвалама на рачун предузетог у сектору фискалне политике, Извршни одбор ММФ упозорава да је ризик за окончање овог програма спровођење договорених структурних реформи.

Сам програм са Србијом је, подсећају из ММФ, заснован на три стуба: оздрављење јавних финансија, раст стабилности и обнова финансијског сектора, као и примена адекватних структурних реформи које би омогућиле солидну основу за креирање нових радних места и обезбеђење вишег привредног раста.

– Ризично висок јавни дуг Србије захтева даљу фискалну консолидацију. Пакет фискалних мера које су донеле српске власти за период до 2017. године је и даље прихватљиви. Неопходно фокусирање на смањење државне помоћи и минимизирање фискалног ризика који произилазе из функционисања јавних предузећа и даље није спроведено до краја, рекао је јуче, након одлуке Извршног одбора Дејвид Липтон, први заменик генералног директора и в.д. председавајућег Борда директора ММФ.

Липтон сматра и да фискална консолидација ствара простор за ублажавање монетарне политике који ће подржати домаћу тражњу.

– Темпо прилагођавања монетрне полтиике мора да буде усаглашен са сполним условима финансирања и развоја инфлаторних очекивања. Флексибилност девизног курса остаје значајан амортизер за Србију и, у том смислу, интервенције НБС на девизном тржишту треба да остану ограничене на претерану дневну колебљивост курса, сматра Липтон.

Очување стабилности финансијског сектора и јачање њене отпорности ће, верује Липтон, штити економски опоравак.

– Планиране специјалне дијагностичке студије би требале да провере здравље банака и учине да финансијски сектор крене напред. Свеобухватна стратегија за решавање високог процента ненаплативних кредита ће помоћи да се очисте биланси банака и побољша финансијско посредовање, истиче Липтон.

Борд ММФ је, иначе, констатовао да је раст кредитне активности у Србији и даље врло слаб, а да у исто време расте број ненаплативих кредита.

Прва ревизија аранжмана са Србијом одобрена је без, иначе, уобичајне расправе на седници Борда.

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!