Компјутерске и телекомуникационе технологије се развијају тако брзо да се испоставило да су чак и такви гиганти као Google врло рањиви на локалним тржиштима кад су у питању све веће претње хакера. Притом, по правилу, од нових облика крађе не пате највише компаније, већ њихови многобројни клијенти.
Како је саопштено у служби за штампу највећег руског претраживача „Јандекс“, у последње време корисници мреже све чешће наилазе на огласе у којима су замољени да укуцају број мобилног телефона, а затим код активације преко СМС-поруке. Да би од човека измамили личне податке злонамерници користе најразличитије поруке: „Добили сте награду“, „Ваш акаунт је блокиран“. Често их објављују на сајтовима који изгледају као популарни ресурси (популарне друштвене мреже, „Однокласњики“, „ВКонтакте“ итд.). Ако корисник укуца број мобилног и код за потврду, прикључује СМС-претплату која се плаћа и за коју му се свакодневно с рачуна скида новац.
Таква ситуација је ових дана приморала Google, Group-IB, Mail.Ru Group, „ВКонтакте“, „Доктор Веб“, „Лабораторија Касперског“ и „Јандекс“ да уједине ресурсе како би спречили превару корисника. Између осталог, разменили су податке о откривеним опасностима како би антивирусне компаније могле оперативно да блокирају веб-странице злонамерника, а интернет-компаније да упозоре кориснике на опасност приликом преласка на такве сајтове. Алијанса је пренела оператерима мобилне телефоније информације о бројевима на које злонамерници на превару претплаћују кориснике.
Како је за „Глас Русије“ рекла потпредседник за стратешке пројекте Mail.Ru Group Ана Артамонова,
– Проблем преваре преко интернета је много акутнији него што то изгледа на први поглед. У Mail.RuGroupвећ одавно ради специјално оделење у групи за подршку које се бави превентивним мерама за спречавање опасности које потичу од превараната. Сваке недеље проналазимо 400-600 сумњивих сајтова, извора sms-превара и напада спама. О свим откривеним ресурсима одмах шаљемо писма нашим клијентима, као и регистраторима домена и мобилним оператерима. Понекад проблем успевамо да решимо за један дан, али се дешава да морамо поново да се обраћамо и овај процес може да се отегне преко месец дана.
Слична ситуација везана за сајбер-криминал може се видети и у латиноамеричком региону. Аналитичар мексичке филијале Kaspersky Lab Latin America Roberto Martínez је објаснио да је пораст броја корисника мобилних телефона и лаптопова у Мексико Ситију довео до невиђене корпоративне шпијунаже и пораста такозваног народног хакерства. По речима стручњака, најупечатљивији пример таквог колективног сајбер-напада је кад група људи преузима контролу над неком значајном интернет-мрежом у знак политичког или идеолошког протеста. Ипак, констатује годподин Martínez, могућност финансијског богаћења је данас једна од главних покретачких снага хакера у свим земљама. У Латинској Америци су развијене и преваре уз помоћ мобилне телефоније, везане за наводно бесплатну робу која се може добити само уз помоћ клика. Кориснику се нуди да укуца број мобилног телефона и након тога се он аутоматски без потврде претплаћује на услуге које се плаћају. На крају се са броја жртве свакодневно скида око 2 америчка долара.
Ова шема је на граници између забрањеног и дозвољеног. Тешко је рећи колико је људи настрадало у таквим неделима. Међутим, треба бити сигуран да је то на стотине хиљада људи ако се посматра цео регион. Само за један дан преко таквих шема криминалци зараде око 20 хиљада долара. Стварне цифре су много веће, уверени су стручњаци. Без обзира на сложеност ситуације, руски и латиноамерички стручњаци су сигурни: уколико буду уједињени напори великих играча у овој области, моћи ће да се постигне ефекат у осигурању безбедности већине интернет-корисника. Међутим, сама оваква алијанса није довољна. Превара преко интернета је проблем чије решавање зависи од консолидације напора не само великих интернет-компанија, већ и других учесника на тржишту – мобилних оператера, провајдера и регистратора домена.
Тимур Абдулејав,