Страх од коронавируса расте широм света, и то је разумљиво када погледамо број заражених који константно расте. Оно што је веома важно, у овој ситуацији, је да се фокусирамо на оно што свако од нас може да уради за себе, а самим тим и за друге.
Поред превентивних мера заштите које се односе на хигијену и самоизолацију, начин исхране је такође важан.
Имунолошки систем
Наш имунолошки систем је за научнике велика мистерија. Али се зна да је то сложен, међусобно повезан систем који укључује многе органе и функције.
Имунолошки систем је у основи подељен на урођени и стечени. Урођени имунитет представља прву линију одбране и са њим се вируси прво сусрећу када се нађу у нашем телу. Стечени имунитет циља патогене са којима је тело вец́ имало контакт и ствара меморијске ц́елије тако да организам може да препозна патогене ако се поново појаве.
На жалост, многи вируси, попут вируса грипа и прехладе, мутирају и прилагођавају се, збуњујуц́и меморијске ц́елије и успешно нас инфицирају. То важи и за коронавирус, иако се о њему не зна много тога, у основи је вирус.
Јачање имунолошког система
Прво, морамо бити сигурни да једемо довољно јер нашем имунолошком систему је потребна енергија и хранљиве материје, да би радио на свом потенцијалу, стварао имунолошке ц́елије и ензиме, којима су потребни витамини и минерали да би ефикасно функционисали.
То значи да морамо да уносимо витамине и минерале као што су витамин Ц и Д, као и Б6, Б12 и фолну киселину, затим цинк, бакар, гвожђе и селен, али и неопходне амино и есенцијалне масне киселине.
Многобројна истраживања показала су да недостатак хранљивих материја може да ослаби имунолошки систем и учини нас подложнијим инфекцијама.
Хранљиве материје се налазе у великим количинама у исхрани богатој воц́ем и поврц́ем, али исхрана мора да буде разноврсна, да садржи и друге намирнице у којима се хранљиве материје налазе.
За оне који се строго придржавају биљне исхране важно је да витамине и минерале које не могу добити из биљака, или их не могу добити у потребној мери, попут гвожђа, витамина Б12, као и омега 3 масних киселина, уносе путем суплемената.
Међутим, препоручује се да што више хранљивих материја уносимо путем хране јер прекомерни унос суплемената може да доведе до оштец́ења јетре и то су истраживања показала.
Једна од најбољих намирница за јачање имунитета је воц́е, због високог садржаја полифенола, посебно флавоноида. Полифеноли се такође налазе у орасима, поврц́у, чају и кафи.
Јачању имунитета доприносе и здрава црева, а кључ здравих црева је исхрана богата влакнима.
Физичка активност
Не треба занемарити значај физичке активности у јачању имунитета. Чак и када сте у затвореном простору, што је сада случај због пандемије коронавируса, битно је да сте активни у складу са својим могућностима, здравственим стањем и годинама.
Лагане вежбе, ходање, макар то било из просторије у просторију, има значаја, само да не седате или лежите превише, ако то није препорука лекара.
Мањак физичке активности је узрок многих болести, међу којима се издвајају кардиоваскуларне болести и дијабетес.
Према речима кардиолога, физичка активност је најзначајнија нефармаколошка мера превенције кардиоваскуларних болести.
А како особе са кардиолошким проблемима и дијабетесом спадају у најугроженију групу када је коронавирус у питању, и на овај сегмент треба обратити пажњу.
Н1