Са јаловишта некадашњег рудника Столице код Крупња у четири српске реке изливају се олово (Пб), арсен (Ас), манган (Мн), антимон (Сб), гвожђе (Фе), цинк (Зн), бакар (Цу), хром (Цр), кадмијум (Цд) и никл (Ни).
Једно од места које је највише страдало у поплавама је Крупањ. На територији те општине срушено је 40 кућа, али је поплављено и спорно јаловиште.
[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=IJchN0_7msE”]Под налетом воде пукао је колектор, тј. брана која је штитила милион тона јаловине. То је омогућило да бујични потоци који теку рудником понесу отрован отпад на стотине километара дуг пут.
Јаловиште са ког теку опасне материје је у приватном власништву Фармакома од 2007. године. Тако да је тај концерн законски у обавези да санира штету.
У овој компанији у стечају кажу, да је пројекат санације, које су им наложиле републичке инспекције, за њих немогућ финансијски залогај.
Држава је у потпуности игнорисала молбе локалних самоуправа. На овом еколошком проблему се показало колико је у Србији лоша сарадња локалног и републичког нивоа, тј. да комуникација готово не постоји.
Ова катастрофа разоткрила је и вишегодишњи јавашлук према екологији. Ниједна влада до сада није урадила довољно да законске обавезе у области заштите животне средине не буду само мртво слово на папиру.
Извор: Н1 инфо
To i nije tako vazno, bitniji je BG na vodi….
https://www.youtube.com/watch?v=qUf8HA4g2fQ
Ово је одговор на патње народа,због чега се све то дешава!