Београд — Економиста Миладин Ковачевић каже да је јавни дуг Србије још један мач који нам виси изнад главе, али да би сутиација могла да се среди до 2017. године.
Смањење дефицита у првом кварталу је итекако охрабрујуће, али треба сачекати још неко време за давање процена да ли ће се са ММФ-ом преговарати о укидању мере смањења пензија и плата, сложили су се у Теми дана на ТВ Б92 економисти Миладин Ковачевић и Горан Николић.
“Кад искључлимо све ванредне фактора ипак су приходи већи, односно расходи мањи, и ако би се овај тренд наставио имали бисмо мањи дефицит на крају године око 28 милијарди. Дакле, седам милијарди је трајна уштеда на кварталном нивоу. То је велика уштеда и можемо бити јако задовољни”, каже Николић додавши да би онда то требало искористити како би се смањио број људи који се отпуштају из јавног сектора.
Он сматра да 7,2 одсто запослених у јавном сектору Србије није, у односу на неке друге земље, велики број и да уколико је потребна радикална акција то треба да буде обарање курса.
Ковачевић наводи да је питање запослених у јавном сектору више питање релокација него рестрикција, али с обзиром на ограничење временом, он се осврће и на јавни дуг.
“Дефицит је преполовљен и то је добро за мисију ММФ-а која ће доћи, али ми имамо и јавни дуг. То нам је други мач који нам виси изнад главе. Сада није лако одлучити да ли је време за повећање плата и пензија. Ако би се овај тренд наставио и у другом кварталу могло би да се размислити о релаксацији. Те мере штедње су биле нужне и привреме и преиспитују се због тог доброг тренда. Да ли ће то бити ове године или следеће, видећемо”, рекао је он.
Б92